W Poznaniu rusza festiwal kina senioralnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 grudnia 2016 12:33


W Poznaniu rusza festiwal kina senioralnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

15 filmów oraz 120 fotografii zostało zakwalifikowanych do konkursu Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych 60 plus "Wyścig Jaszczurów", który w czwartek (8 grudnia) rozpocznie się w Poznaniu.

To siódma edycja festiwalu, który adresowany zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Jedynym wyznacznikiem jest wiek, reżyserzy czy fotografowie muszą mieć ukończone 60 lat. Tematyka filmów zgłoszonych do konkursu jest bardzo różnorodna.

- Najwięcej jest reportaży, są też filmy przyrodnicze, biograficzne, dokumentalne i jeden historyczny. Mamy też retrospekcję trwającą 56 sekund. Poziom prac jest bardzo różny, ale są też filmy na bardzo wysokim poziomie. Były one jednak realizowane dla telewizji, a więc robione przez profesjonalistów. Z drugiej strony, gdyby wszystkie filmy były tworzone przez zupełnych amatorów, to nie wiem, czy widownia by to "strawiła" - powiedział koordynator festiwalu Bogusław Krupski.

Autorami filmów są wyłącznie polscy reżyserzy, choć w poprzednich edycjach udział brali również goście z zagranicy. W konkursie fotograficznym udział wzięło 11 autorów, którzy nadesłali 120 prac.

- W czwartek i piątek odbędą się pokazy konkursowe. Publiczność będzie również pełnić rolę jury i oceniać filmy. Nasz festiwal to takie kino senioralne, a więc wśród widzów dominują przede wszystkim 50- i 60-latkowie - wyjaśnił jeden z organizatorów Krzysztof Wodniczak.

Laureaci zostaną ogłoszeni w sobotę podczas gali w kinie Muza. Odbędą się pokazy filmów m.in. "Muzyka w Dolinie Charlotty", czy dokument "Sie macie ludzie" o wokaliście zespołu Dżem Ryszardzie Riedlu.

W trakcie festiwalu organizatorzy przygotowali specjalne warsztaty z fotografowania i filmowania, które poprowadzą wybitni fachowcy.

Ambasadorem tegorocznej edycji "Wyścigu Jaszczurów" została włoska piosenkarka i aktorka Farida. Jeden z filmów, w którym gra główną rolę, zostanie zaprezentowany podczas festiwalu.

"Wyścig Jaszczurów" to - według pomysłodawców przedsięwzięcia - jedyna w Polsce impreza filmowa adresowana do osób posiadających "poważne doświadczenie życiowe", stworzona na przekór innym niezależnym przeglądom filmowym, których organizatorzy zaczęli wprowadzać ograniczenia wiekowe dla twórców.

Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR