W ramach muzykoterapii seniorzy przygotowują się do koncertu rockowego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 grudnia 2016 10:19


W ramach muzykoterapii seniorzy przygotowują się do koncertu rockowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląscy seniorzy w ramach cyklicznych zajęć z muzykoterapii przygotowują się do koncertu rockowego. Jak przekonuje ekspertka, od samego występu ważniejsza jest zachęta seniorów do podejmowania nowych wyzwań.

Zajęcia muzykoterapeutyczne dla seniorów od ponad roku prowadzone są w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Regularne spotkania odbywają są tam dwa razy w miesiącu.

- W tym roku stworzyła nam się stała grupa, dlatego postanowiliśmy przygotować nietypowy projekt i zorganizować w czerwcu koncert. Teraz na spotkaniach seniorzy proponują piosenki, które są dla nich w jakiś sposób ważne. W ten sposób powstaje nam repertuar o rockowym podłożu z takimi utworami jak "Przeżyj to sam" czy "Orła cień - powiedziała prowadząca zajęcia Sara Knapik-Szweda.

Przez kilka miesięcy seniorzy pod okiem muzykoterapeutki i członków zespołu rockowego nie tylko będą przygotowywać się do wykonania na scenie konkretnej piosenki, lecz także będą mieli wpływ na opracowanie aranżacji.

Jednak - jak podkreśliła Knapik-Szweda - przedsięwzięcie ma działać przede wszystkim terapeutycznie. Bardziej niż o występ chodzi o poprawę samopoczucia seniorów, pogłębienie integracji między nimi, pozytywny wpływ na ich emocje, pamięć, samoocenę, komunikację czy sprawność ruchową. - Myślę, że nawet sami seniorzy nie są tego świadomi, nad iloma rzeczami pracują - mówiła.

Najważniejszym celem terapeutycznym jest aktywizacja seniorów. - Na nasze zajęcia regularnie uczęszcza osiem osób, które zawsze są otwarte, gotowe i chętne na nowe wyzwania. Myślę, że to jest bardzo istotne, by zwłaszcza seniorzy nie zostawali w domu, ale by działali, rozmawiali z innymi, przebywali między ludźmi. To jest nasz nadrzędny cel, który chcemy osiągnąć również przez organizację czerwcowego koncertu - zaznaczyła Knapik-Szweda.

Wśród innych celów muzykoterapeutka wymieniała także odczuwaną przed ludzi potrzebę sprawstwa. chodzi o to, "by szczególnie seniorzy mieli świadomość, że wciąż mają możliwość stworzenia czegoś. Czasem się mówi, że seniorzy, ze względu na wiek, nie mają wpływu na wiele rzeczy, a my dajemy im możliwość wyrażania siebie, swojego zdania, potrzeb. I tak np. opracowując repertuar, seniorzy sami wybierają piosenkę, potem wspólnie opracowują jej aranż, a następnie, już na sam występ, mogą zaprosić rodzinę, bliskich czy znajomych i pochwalić się swoim osiągnięciem" - tłumaczyła.

Knapik-Szweda przypomniała również to, że dzięki muzykoterapii poprawia się sprawność ruchowa. - Poprzez śpiew czy działania ruchowe seniorzy siłą rzeczy lepiej się dotleniają, poprawiają swoją postawę, krążenie i świadomość swojego ciała. Nie mówiąc o aspekcie motorycznym, gdy podczas gry na instrumentach poprawiamy ich zasięg ruchowy, wytrzymałość czy napięcie mięśniowe" - mówiła.

Koncert śląskich seniorów zaplanowano na czerwiec. Niewykluczone, że następnym etapem tego projektu będzie nagranie płyty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR