W Senacie o uprawnieniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 listopada 2016 08:57


W Senacie o uprawnieniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na rozpoczynającym się w czwartek (3 listopada) posiedzeniu Senat zajmie się m.in. przepisy dot. uprawnień dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Izba ma obradować przez dwa dni.

Senat ma się zająć m.in. nowelą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; przewiduje ona, że ZUS nie będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń np. zasiłku chorobowego po upływie pięciu lat od takiego zdarzenia. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności.

Kolejnym punktem, nad którym pochylą się senatorowie, będą nowelizacje ustaw: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych. W myśl nowych przepisów opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy po śmierci podopiecznych stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz o świadczenie przedemerytalne.

"Okres sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy traktować analogicznie do okresu zatrudnienia, w zakresie możliwości zaliczenia tego okresu do okresu 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jak również do okresu uprawniającego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Nowela ustawy o usługach płatniczych, która powstała na bazie projektów rządowych, to kolejny punkt obrad. Nowe przepisy przewidują możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego oraz wprowadzają nowe procedury nadzorcze nad płatnościami elektronicznymi. Zmiany wynikają z dyrektyw unijnych.

W myśl zapisów ustawy, posiadacz bezpłatnego rachunku uzyska dostęp do podstawowych transakcji. Ustawa zakłada również, że konsumenci będą mogli łatwiej przenosić rachunek płatniczy, w przypadku, gdy znajdą atrakcyjniejszą ofertę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR