
W sobotę (22 września) rozpoczną się Warszawskie Dni Seniora - przez 10 dni seniorzy wraz z rodzinami będą mogli wziąć udział w 430 wydarzeniach. Będą to m.in. warsztaty kulinarne, zajęcia ruchowe, lekcje języków obcych, a także pokazy filmowe.
Warszawskich Dni Seniora są organizowane przez ratusz w związku z obchodzonym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, ale zaczną się już w sobotę 22 września. W ramach szóstej edycji akcji przez 10 dni w całym mieście będą się odbywały warsztaty, spotkania, wystawy, pokazy i wycieczki, w których będą mogli wziąć udział seniorzy wraz z rodzinami. Wśród propozycji są m.in. spacery z przewodnikiem, warsztaty kulinarne, lekcje języków obcych i obsługi komputera, pokazy filmowe, konsultacje zdrowotne, zajęcia sportowe. W sumie zaplanowano rekordową liczbę 430 wydarzeń.
W sobotę o godz. 10 w Centrum Alzheimera na Mokotowie odbędzie się festiwal "Poznajmy się" - będzie gra miejska, a także występy seniorów z Domu Pomocy Społecznej. O godz. 11 przy ul. Solec 36A odbędzie się piknik "Pożegnanie lata 2018". Wystąpią zespoły muzyczne i kabaret. O godz. 14 w Parku im. Józefa Polińskiego seniorzy będzie można wziąć udział w Południowopraskich Senioraliach.
Jak powiedział PAP wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, "motywem przewodnim tegorocznych Warszawskich Dni Seniora jest jak najszerzej pojmowana technika", co ma związek z wprowadzanymi dla warszawiaków teleopieką i telemedycyną.
Według Paszyńskiego seniorzy mają czas na realizację pasji i zainteresowań.
- To czas wolności i moment, w którym można zająć się sobą samym, swoim rozwojem - na to nigdy nie jest za późno - powiedział. Dodał, iż "wszystkie badania pokazują, że dbanie o rozwój nawet w wieku starszym sprawia, że żyje się lepiej, przyjemniej, a seniorzy są bardziej zadowoleni".
Warszawskim Dniom Seniora będą towarzyszyły wydarzenia tematyczne. M.in. w Centrum Nauki Kopernik 27 września o godz. 18.30 odbędzie się Wieczór dla dorosłych "Ex Machina", podczas którego seniorzy będą mogli zwiedzić wystawę i uczestniczyć w pokazie nieba na żywo, nawiązującym do tematu sztucznej inteligencji. 29 września na terenie ośrodka Polonia przy ul. Konwiktorskiej odbędzie się Warszawska Olimpiada Seniorów. Będą zajęcia z instruktorem, konkurencje rekreacyjne, a także rywalizacja w dyscyplinach sportowych.
Finałem Dni będzie Jarmark Kreatywności w Ogrodzie Saskim, który odbędzie się 30 września o godz. 11. Starsi warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach, konkursach z nagrodami, zajęciach ruchowo-rekreacyjnych i pokazach tai-chi. Jarmark zakończy się międzypokoleniowym dancingiem prowadzonym przez DJ Wikę.
Natomiast 1 października w godz. 11-16 w muzeum Polin odbędzie się IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, czyli ogólnopolskiego przedstawicielstwa osób starszych. To, zdaniem organizatorów, pozytywny przykład korzystania przez obywateli z prawa do wyrażania poglądów swojego środowiska, rzecznictwa interesów, rekomendowania rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.
Jak podał w komunikacie urząd miasta, w Warszawie mieszka niemal pół miliona osób powyżej 60. roku życia. Z myślą o nich jesienią 2017 r. wprowadzono nowe standardy usług opiekuńczych. Stolica od 2007 roku dofinansowuje 19 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, od 2013 roku w ramach programu "Warszawa przyjazna Seniorom" tworzony jest model edukacji cyfrowej seniorów "Warszawski e-senior". Uruchomiono także 28 Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora we wszystkich dzielnicach. W placówkach tych 2300 mieszkańcom udzielono ponad 7000 porad.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych