W sobotę ruszają Warszawskie Dni Seniora. Będzie rekordowa liczba wydarzeń

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 września 2018 15:34


W sobotę ruszają Warszawskie Dni Seniora. Będzie rekordowa liczba wydarzeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W sobotę (22 września) rozpoczną się Warszawskie Dni Seniora - przez 10 dni seniorzy wraz z rodzinami będą mogli wziąć udział w 430 wydarzeniach. Będą to m.in. warsztaty kulinarne, zajęcia ruchowe, lekcje języków obcych, a także pokazy filmowe.

Warszawskich Dni Seniora są organizowane przez ratusz w związku z obchodzonym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych, ale zaczną się już w sobotę 22 września. W ramach szóstej edycji akcji przez 10 dni w całym mieście będą się odbywały warsztaty, spotkania, wystawy, pokazy i wycieczki, w których będą mogli wziąć udział seniorzy wraz z rodzinami. Wśród propozycji są m.in. spacery z przewodnikiem, warsztaty kulinarne, lekcje języków obcych i obsługi komputera, pokazy filmowe, konsultacje zdrowotne, zajęcia sportowe. W sumie zaplanowano rekordową liczbę 430 wydarzeń.

W sobotę o godz. 10 w Centrum Alzheimera na Mokotowie odbędzie się festiwal "Poznajmy się" - będzie gra miejska, a także występy seniorów z Domu Pomocy Społecznej. O godz. 11 przy ul. Solec 36A odbędzie się piknik "Pożegnanie lata 2018". Wystąpią zespoły muzyczne i kabaret. O godz. 14 w Parku im. Józefa Polińskiego seniorzy będzie można wziąć udział w Południowopraskich Senioraliach.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, "motywem przewodnim tegorocznych Warszawskich Dni Seniora jest jak najszerzej pojmowana technika", co ma związek z wprowadzanymi dla warszawiaków teleopieką i telemedycyną.

Według Paszyńskiego seniorzy mają czas na realizację pasji i zainteresowań.

- To czas wolności i moment, w którym można zająć się sobą samym, swoim rozwojem - na to nigdy nie jest za późno - powiedział. Dodał, iż "wszystkie badania pokazują, że dbanie o rozwój nawet w wieku starszym sprawia, że żyje się lepiej, przyjemniej, a seniorzy są bardziej zadowoleni".

Warszawskim Dniom Seniora będą towarzyszyły wydarzenia tematyczne. M.in. w Centrum Nauki Kopernik 27 września o godz. 18.30 odbędzie się Wieczór dla dorosłych "Ex Machina", podczas którego seniorzy będą mogli zwiedzić wystawę i uczestniczyć w pokazie nieba na żywo, nawiązującym do tematu sztucznej inteligencji. 29 września na terenie ośrodka Polonia przy ul. Konwiktorskiej odbędzie się Warszawska Olimpiada Seniorów. Będą zajęcia z instruktorem, konkurencje rekreacyjne, a także rywalizacja w dyscyplinach sportowych.

Finałem Dni będzie Jarmark Kreatywności w Ogrodzie Saskim, który odbędzie się 30 września o godz. 11. Starsi warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach, konkursach z nagrodami, zajęciach ruchowo-rekreacyjnych i pokazach tai-chi. Jarmark zakończy się międzypokoleniowym dancingiem prowadzonym przez DJ Wikę.

Natomiast 1 października w godz. 11-16 w muzeum Polin odbędzie się IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, czyli ogólnopolskiego przedstawicielstwa osób starszych. To, zdaniem organizatorów, pozytywny przykład korzystania przez obywateli z prawa do wyrażania poglądów swojego środowiska, rzecznictwa interesów, rekomendowania rządowi rozwiązań prawnych i organizacyjnych poprawiających sytuację osób starszych.

Jak podał w komunikacie urząd miasta, w Warszawie mieszka niemal pół miliona osób powyżej 60. roku życia. Z myślą o nich jesienią 2017 r. wprowadzono nowe standardy usług opiekuńczych. Stolica od 2007 roku dofinansowuje 19 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, od 2013 roku w ramach programu "Warszawa przyjazna Seniorom" tworzony jest model edukacji cyfrowej seniorów "Warszawski e-senior". Uruchomiono także 28 Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora we wszystkich dzielnicach. W placówkach tych 2300 mieszkańcom udzielono ponad 7000 porad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR