W stanie wojennym wykoleił trzy pociągi i chciał wysadzić wiadukt. 61-latek nie będzie zrehabilitowany

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 kwietnia 2017 10:10


W stanie wojennym wykoleił trzy pociągi i chciał wysadzić wiadukt. 61-latek nie będzie zrehabilitowany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Łódzki sąd oddalił w środę (26 kwietnia) wniosek o rehabilitację mężczyzny skazanego w stanie wojennym m. in. za wykolejenie dwóch pociągów towarowych i jednego osobowego na trasie pomiędzy Zgierzem i Łodzią. Mężczyzna miał popełnić te czyny z pobudek niepodległościowych.

- Nie znajduje zrozumienia akt przemocy, którego skutkiem było zagrożenie życia zwykłych ludzi, a na tym polegało zdarzenie z marca 1982 roku, gdy doszło do wykolejenia pociągu osobowego, którym do pracy w Łodzi i okolicach jechało rano kilkaset osób - podał w uzasadnieniu swej decyzji sędzia Paweł Urbaniak.

Sędzia przypomniał także opinię krewnego wnioskodawcy, który razem z nim dokonywał ataków na pociągi. - Gdyby nie te słupy (słupy trakcyjne, na których zatrzymał się wykolejony skład osobowy - przyp. PAP), pociąg stoczyłby się z nasypu. Mam przemyślenia na ten temat dzisiaj - to była wielka głupota - zeznał przed sądem.

W 1982 roku mieszkaniec powiatu zgierskiego, rozkręcając tory na kilkumetrowych odcinkach, wykoleił dwa pociągi towarowe i jeden osobowy na trasie Zgierz - Łódź, podjął nieudaną próbę wysadzenia w powietrze wiaduktu kolejowego w Glinniku, usiłował też dokonać napadu na kasę jednego z przedsiębiorstw w Łodzi. Wszystkie te działania miały być wyrazem sprzeciwu wobec wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Sąd wojskowy uznał w 1986 roku, że mężczyzna działał na rzecz osłabienia władzy ludowej i wywołania niepokojów społecznych. Został skazany m. in. na łączną karę 12 lat więzienia oraz konfiskatę 10 działek o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów. Ostatecznie spędził w więzieniu ponad 6 lat; opuścił je w 1990 roku.

Jak wcześniej podkreślał przed Sądem Okręgowym w Łodzi jego obrońca mec. Bartosz Rodak, działania zgierzanina były podyktowane pobudkami niepodległościowymi i miały być formą sabotażu ekonomicznego wymierzonego w gospodarkę socjalistyczną. Dlatego obrońca wnioskował o rehabilitację obecnie 61-letniego mężczyzny i uchylenie wyroku sądu wojskowego z lat 80.

Oddalenia wniosku domagała się prokuratura, której głównym argumentem był fakt, że mężczyzna, rozkręcając tory, naraził na utratę zdrowia lub życia obsługę pociągów towarowych i pasażerów pociągu osobowego.

W opinii sędziego Urbaniaka celem działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego nie powinno być niszczenie majątku i mienia publicznego, który po odzyskaniu niepodległości miał służyć dobru obywateli. Jak dodał, żadna z akcji protestacyjnych, do których odwoływał się wnioskodawca, jak np. strajki w kopalni Wujek i protesty stoczniowców, nie polegała na niszczeniu infrastruktury i dóbr wspólnych.

- Wnioskodawca podejmował akcje uszkodzenia torów kolejowych, nie mając żadnego rozeznania nt. ruchu innych pociągów na tej trasie - zwłaszcza pospiesznych czy dalekobieżnych, kursujących także w nocy. Podejmowanym akcjom nie towarzyszyło wyjaśnienie, mogące tłumaczyć racjonalny cel i związek z działaniami przeciwko państwu komunistycznemu - zaznaczył Urbaniak.

Sędzia uznał też, że wielogodzinne przerwanie komunikacji kolejowej, niszczenie majątku publicznego i zagrożenie życia wielu osób były "rażąco niewspółmierne do zamierzonego i osiągniętego skutku", a dodatku "dostarczyły reżimowi komunistycznemu materiałów do celów propagandowych".

Ostatecznie wniosek został oddalony, a kosztami postępowania zostanie obciążony Skarb Państwa. Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

61-latek nie chciał komentować decyzji sądu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR