W stolicy ruszył kolejny sezon Veturilo. Rowery są wygodniejsze, a niebawem pojawią się elektryczne

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 marca 2017 15:43


W stolicy ruszył kolejny sezon Veturilo. Rowery są wygodniejsze, a niebawem pojawią się elektryczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wygodniejsze rowery i kierownica, nowe bagażniki oraz nieprzemakalne siodełka, a także aplikacja umożliwiająca wypożyczenie roweru bezpośrednio przez kod QR - tak wygląda nowy system miejskich rowerów Veturilo, który wystartował 1 marca. Z zaplanowanych 316 stacji ruszyło już 285, a 1 czerwca system powiększy się o 100 rowerów elektrycznych umieszczonych na 10 stacjach.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska powiedziała w środę na konferencji, że Veturilo "lśni nowością". - Wiele stacji, wiele nowości, rower elektryczny debiutuje na warszawskich ulicach w tym roku, mamy również rowerki dla dzieci, które będą głównie przy parkach - więc każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśliła.

- Przede wszystkim życzę dobrej eksploatacji i bezpiecznych podróży - bezpiecznego poruszania się po mieście z myślą o sobie, z myślą o innych użytkownikach dróg - mówiła Kaznowska.

Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz stwierdził, że znakiem rozpoczęcia wiosny nie jest już topienie marzanny, czy przebiśniegi, tylko pojawienie się rowerów miejskich w stolicy. - Rozpoczynamy dzisiaj ogromny, nowy projekt. Cieszymy się, że otwieramy po raz drugi Veturilo w Warszawie - cały czas przyświecała nam idea tego, że jest to piąty największy system roweru publicznego w Europie, który realizujemy - mówił.

- Cieszymy się bardzo, że pomimo tak krótkiego okresu i zimy udało się na 1 marca otworzyć system tak, żeby warszawiacy, którzy byli przyzwyczajeni do tej pory do jeżdżenia od 1 marca, mogli z tego skorzystać - dodał Wojtkiewicz. Podkreślił, że system rowerów Veturilo jest w tym roku dwukrotnie większy, "trzykrotnie" lepszy i - jak wskazał - jeszcze bardziej przyjazny".

Nie wszystkie z zaplanowanych 316 stacji zostały już uruchomione - na razie ruszyło ich ponad 285.W tym roku jedną z najciekawszych nowości będzie wprowadzenie do systemu 100 rowerów elektrycznych. Będzie można je wypożyczać od 1 czerwca z dziesięciu stacji w rejonie skarpy wiślanej. Ponadto do dyspozycji będzie 60 rowerów dla dzieci i 45 tandemów. Ostatecznie liczba rowerów przeznaczonych dla warszawiaków sięgnie 4,6 tys.

Rok 2017 będzie już szóstym sezonem miejskich rowerów w stolicy. W sierpniu ub. roku miasto zdecydowało, że przez kolejne cztery lata, do końca 2020 r., miejskimi rowerami będzie zajmował się dotychczasowy operator - firma Nextbike Polska. Była jedynym oferentem, który zgłosił się w przetargu.

Zmodernizowane rowery mają wyższą i wygodniejszą kierownicę, obrotowy dzwonek wsuwany na kierownicę, przedni bagażnik i szerokie, nieprzemakalne siodełko. Na każdym z jednośladów znajdzie się kod QR, który umożliwi wypożyczenie go przez aplikację mobilną.

Rowery będzie można również wypożyczyć tradycyjnie - korzystając z terminalów. Od tego roku mają one kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym, umożliwiają także dokonywanie płatności zbliżeniowo. Przy terminalach znajdą się również pompki rowerowe. Każdy stojak będzie miał diodę sygnalizującą, czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

Ratusz podał, że w ubiegłym sezonie rowery były wypożyczane 1 mln 866 tys. razy, a do grona użytkowników dołączyło ponad 70 tys. osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu 2012 r. miejskie rowery wypożyczano ponad 7,9 mln razy, a w systemie zarejestrowało się ponad 445 tys. użytkowników.

W ciągu dziesięciu lat w Warszawie wybudowano i zmodernizowano 290 km infrastruktury rowerowej. Sieć rowerowa ma obecnie 495 km, w tym 386 km dróg dla rowerów, 59 km ciągów pieszo-rowerowych i 42 km pasów i kontrapasów rowerowych. Niemal 2/3 z nich ma nawierzchnię asfaltową.

W 2017 r. zaplanowano m.in. budowę kolejnych 55 km tras rowerowych - zakończą się prace przy budowie kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim, powstaną m.in. drogi wzdłuż: ulic Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona), ul. Jagiellońskiej, ul. Powsińskiej, Al. Jerozolimskich (od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), ul. Żwirki i Wigury, na Polu Mokotowskim i na al. Jana Pawła II.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR