
W wyborach samorządowych w 2018 r. wyborcy będą głosować za pomocą karty do głosowania w formie książeczki - poinformował w poniedziałek (20 marca) przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński. Podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w listopadzie 2016 r. większość wyborców, w tym osób z niepełnosprawnościami, za bardziej wygodną formę karty uznała broszurę niż płachtę do głosowania.
Na pierwszej kartce wzoru karty do głosowania znajduje się m.in. instrukcja dla wyborcy. Na drugiej kartce - spis treści, a na kolejnych - listy komitetów wyborczych.
- Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka. Płachty - w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w przedsięwzięciu listopadowym (konsultacjach społecznych-PAP) - nie zdają egzaminu. Są niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w 100 proc. - powiedział szef PKW.
- Każda propozycja ma jakieś wady i zalety. Uważamy, że książeczka ma zalet więcej niż negatywnych ewentualnych przesłanek - ocenił Hermeliński.
- Ta karta jest propozycją, którą możemy zaprezentować jako ostateczną propozycję - zaznaczył sędzia.
Dodał, że wzór karty może jeszcze ulec modyfikacjom, jeśli dzięki nim karta miałaby być bardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy.
Zdaniem sędziego Hermelińskiego główną przyczyną wysokiego odsetka nieważnych głosów w wyborach samorządowych w 2014 r. nie była książeczka, ale brak wiedzy, doświadczenia wyborców.
- Traktowano książeczkę jako kilka kart wyborczych - uznał. Przewodniczący PKW uważa, że instrukcja napisana - jak zaznaczył - bardzo prostym językiem wykluczy znaczną część nieważnych głosów.
Trzy lata temu w wyborach do sejmików wojewódzkich oddano ponad 17 proc. nieważnych głosów. Eksperci Fundacji Batorego, którzy badali przyczyny dużej liczby głosów nieważnych w wyborach samorządowych z 2014 r., uważają, że wyborców zmyliła karta do głosowania w formie broszury; z danych wynika, że niemal trzykrotnie wzrosła liczba głosów z wieloma krzyżykami.
Podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku większość wyborców, w tym osób z niepełnosprawnościami, za bardziej wygodną formę karty uznała broszurę niż płachtę do głosowania. Zwracali uwagę, że kabina do głosowania była nieprzystosowana do korzystania z płachty ze względu na jej duże rozmiary. Mówili też o problemie z jej złożeniem i wrzuceniem do urny, możliwości łatwego podarcia karty, a także technicznym problemie z wykorzystaniem płachty podczas głosowania korespondencyjnego.
- Karty wyborcze we wszystkich wyborach ogólnopolskich i lokalnych będą zabezpieczane hologramami - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.
Jak dodała, hologram prawdopodobnie będzie stosowany od 1 stycznia 2018 r.
Opinie w sprawie kart do głosowania można przekazywać na stronach www.pkw.gov.pl oraz www.kbw.gov.pl.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych