W wyborach samorządowych zagłosujemy za pomocą książeczki. Ma być łatwiej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 marca 2017 11:51


W wyborach samorządowych zagłosujemy za pomocą książeczki. Ma być łatwiej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wyborach samorządowych w 2018 r. wyborcy będą głosować za pomocą karty do głosowania w formie książeczki - poinformował w poniedziałek (20 marca) przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński. Podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w listopadzie 2016 r. większość wyborców, w tym osób z niepełnosprawnościami, za bardziej wygodną formę karty uznała broszurę niż płachtę do głosowania.

Na pierwszej kartce wzoru karty do głosowania znajduje się m.in. instrukcja dla wyborcy. Na drugiej kartce - spis treści, a na kolejnych - listy komitetów wyborczych.

- Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka. Płachty - w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w przedsięwzięciu listopadowym (konsultacjach społecznych-PAP) - nie zdają egzaminu. Są niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w 100 proc. - powiedział szef PKW.

- Każda propozycja ma jakieś wady i zalety. Uważamy, że książeczka ma zalet więcej niż negatywnych ewentualnych przesłanek - ocenił Hermeliński.

- Ta karta jest propozycją, którą możemy zaprezentować jako ostateczną propozycję - zaznaczył sędzia.

Dodał, że wzór karty może jeszcze ulec modyfikacjom, jeśli dzięki nim karta miałaby być bardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy.

Zdaniem sędziego Hermelińskiego główną przyczyną wysokiego odsetka nieważnych głosów w wyborach samorządowych w 2014 r. nie była książeczka, ale brak wiedzy, doświadczenia wyborców.

- Traktowano książeczkę jako kilka kart wyborczych - uznał. Przewodniczący PKW uważa, że instrukcja napisana - jak zaznaczył - bardzo prostym językiem wykluczy znaczną część nieważnych głosów.

Trzy lata temu w wyborach do sejmików wojewódzkich oddano ponad 17 proc. nieważnych głosów. Eksperci Fundacji Batorego, którzy badali przyczyny dużej liczby głosów nieważnych w wyborach samorządowych z 2014 r., uważają, że wyborców zmyliła karta do głosowania w formie broszury; z danych wynika, że niemal trzykrotnie wzrosła liczba głosów z wieloma krzyżykami.

Podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku większość wyborców, w tym osób z niepełnosprawnościami, za bardziej wygodną formę karty uznała broszurę niż płachtę do głosowania. Zwracali uwagę, że kabina do głosowania była nieprzystosowana do korzystania z płachty ze względu na jej duże rozmiary. Mówili też o problemie z jej złożeniem i wrzuceniem do urny, możliwości łatwego podarcia karty, a także technicznym problemie z wykorzystaniem płachty podczas głosowania korespondencyjnego.

- Karty wyborcze we wszystkich wyborach ogólnopolskich i lokalnych będą zabezpieczane hologramami - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.

Jak dodała, hologram prawdopodobnie będzie stosowany od 1 stycznia 2018 r.

Opinie w sprawie kart do głosowania można przekazywać na stronach www.pkw.gov.pl oraz www.kbw.gov.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR