Warmińsko-Mazurskie: problemem jest brak oddziałów i poradni geriatrycznych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 kwietnia 2016 08:45


Warmińsko-Mazurskie: problemem jest brak oddziałów i poradni geriatrycznych W Warmińsko-Mazurskim brakuje poradni i szpitali geriatrycznych, a lekarzy geriatrów jest jedynie ośmiu. Na zdj. trzyłóżkowa sala chorych. Fot. Szpital Wolski (zdjęcie ilustracyjne)

Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego, stwierdziła w Gazecie Wyborczej, że dominującym problemem osób starszych w regionie jest brak lekarzy geriatrów, poradni i oddziałów geriatrycznych. Tworzenie systemu opieki zdrowotnej dedykowanej osobom starszym ma być priorytetem władz województwa na najbliższe 10 lat.

Wicemarszałek zaznaczyła, że w latach 2012-2014 w Warmińsko-Mazurskim nie było ani jednej poradni czy szpitala geriatrycznego, a obecnie działa tylko jedna poradnia w Dobrym Mieście. Co prawda NFZ w Olsztynie kilkakrotnie ogłaszał konkurs na uruchomienie tego typu placówek, ale niestety nie było zainteresowanych ich prowadzeniem. Według Wioletty Śląskiej-Zyśk problemem jest też brak lekarzy - w roku 2014 było ich w regionie jedynie ośmiu (w tym dwóch niepraktykujących).

Wicemarszałek zwróciła uwagę na łamach GW, że ważną kwestią jest aktywizacja seniorów, także z obszarów wiejskich, a jej najbardziej powszechną formą są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Jak podkreśliła, na terenie województwa w 2015 r. funkcjonowały 32 uniwersytety i akademie dla seniorów i wciąż powstają nowe. Poinformowała, że korzysta z nich prawie 6 tys osób. Ponadto prężnie działają kluby seniora, których w 2015 r. było 59 i przyciągały niemal 2 tys. osób - dodała.

Za najważniejszy priorytet działań w polityce senioralnej województwa na najbliższe 10 lat wicemarszałek uznała rozwój systemu opieki zdrowotnej dedykowanej seniorom. Podkreśliła też, że ważny będzie rozwój placówek wsparcia dziennego, doskonalenie kadr pracujących z osobami starszymi, oraz "wzmocnienie" rzeczników interesów seniorów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.