Warszawa: 2,2 mln zł na likwidację barier architektonicznych. Zobacz, co się zmieniPAP/Rynek Seniora - 16 lutego 2017 13:56


Ponad dwa miliony zł wyda w tym roku Warszawa na likwidację barier architektonicznych w stolicy, np. obniżanie krawężników przy przejściach dla pieszych czy zainstalowanie tzw. pasów ostrzegawczych - poinformowała w czwartek (16 lutego) wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Władze Warszawy usuwają bariery od 2014 r. we współpracy ze stroną społeczną, m.in. stowarzyszeniem SISKOM, które tworzy mapę utrudnień w poruszaniu się po stolicy. W 2014 r. usunięto 209 barier architektonicznych, w 2015 r. - 211, a w ubiegłym roku - 197.

Wiceprezydent stolicy mówiła, że bariery takie jak wysokie krawężniki przeszkadzają nie tylko niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich, ale też utrudniają poruszanie się m.in. osobom starszym.

Rekordowa kwota na likwidację barier
- Cztery lata temu powstała mapa barier architektonicznych, którą stworzyła grupa SISKOM. I mamy teraz czwartą edycję programu usuwania tych barier. Co roku przeznaczaliśmy na niego ok. 1-1,4 mln zł, w tym roku mamy do dyspozycji kwotę ponad 2 mln 200 tys. zł - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Kaznowska.

Poinformowała, że w tym roku do ratusza zgłosiło się pięć dzielnic (Śródmieście, Mokotów, Rembertów, Wawer i Wesoła), które - jak mówiła - wskazały 78 "bardzo konkretnych miejsc, na ogół dróg", z których chciałyby usunąć bariery architektoniczne.

Według Kaznowskiej w 2017 r. usuwane będą te bariery, które są dla warszawiaków uciążliwe, ale łatwe i szybkie do likwidacji; tak by nie było konieczności prowadzenia długotrwałych i kosztownych przedsięwzięć. To przede wszystkim wysokie krawężniki, nierówne chodniki, źle ustawione znaki drogowe i kosze na śmieci, brak pasów ostrzegawczych, płytek z "wypustkami" informujących np. niewidomych, że za chwilę z chodnika wchodzi się na ulicę. Poważniejsze remonty i przebudowy - zaznaczyła - także będą przeprowadzane, ale z innych funduszy.

Podkreśliła, że w ramach programu zostanie też przeszkolonych kilkudziesięciu miejskich urzędników tak, by uwrażliwić ich na problemy związane z dostępnością różnych obiektów dla osób niepełnoprawnych i starszych.

Planowane zmiany
Ratusz zapowiada, że w 2017 r. zostaną m.in. obniżone krawężniki m.in. przy ul. Jana Bytnara "Rudego" na Mokotowie, zlikwidowane bariery przy rembertowskich ulicach: Jaworzniaków, Kordiana, Magenta, Gawędziarzy i Konwisarskiej. Zakres prac to dwustronne obniżenie krawężników, dwustronne zastosowanie żółtych płyt ostrzegawczych, przebudowa chodnika.

Zarząd Terenów Publicznych (Śródmieście) poprawi z kolei przejścia m.in. na ul. Inflanckiej, Sapieżyńskiej i Karmelickiej.

W Wawrze w 2017 r. mają zostać m.in. zmodernizowane przejścia na ul. Bystrzyckiej, przy skrzyżowaniach z ulicami: Trocinową, Bartoszycką, Biernacką, Podkowy i Oliwkową.

Ponadto w stolicy planowane jest wytyczenie przejścia naziemnego przez ul. Czerniakowską przy Chełmskiej oraz przez ul. Raszyńską przy Koszykowej. Kompleksowo mają być przebudowane ulice: Miodowa i Al. Jana Pawła II. Miasto zapowiada, że pojawią się też nowe przejścia naziemne przy Dworcu Centralnym, m.in. przy Rondzie Czterdziestolatka.