Warszawa: czterodniowy festiwal o tajemnicach długiego życiaPAP/Rynek Seniora - 30 sierpnia 2016 14:01


Jak długo jesteśmy w stanie żyć? Jakie są uroki śmiertelności? Gdzie leży granica udoskonalania człowieka? Odpowiedzi na takie pytania będzie można poszukać uczestnicząc w festiwalu Przemiany, który odbędzie się na początku września w Centrum Nauki Kopernik. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pokusa nieśmiertelności".

Festiwal "Przemiany" odbędzie się między 1 a 4 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne festiwalowe wydarzenia skupione będą wokół hasła "Pokusa nieśmiertelności".

W czwartek 1 września o godz. 19:00 festiwal otworzą dwie prelekcje poświęcone długowieczności. Dr Ewa Sikora zastanowi się, jak długo jesteśmy w stanie żyć, w jaki sposób pracujemy nad wydłużeniem życia i gdzie kryje się tajemnica długowieczności. Prof. Paweł Łuków powie z kolei o urokach śmiertelności.

Przez cały czas trwania festiwalu dla jego uczestników w Centrum Nauki Kopernik dostępna będzie wystawa "Pokusa nieśmiertelności". Zaprezentowane na niej eksponaty pomogą pospekulować na temat przyszłości medycyny oraz roli osób starszych w życiu rodziny i lokalnych społeczności.

Debaty o skutkach dłuższego życia
Wśród festiwalowych atrakcji znalazło się też kilka paneli dyskusyjnych dotyczących tematu przewodniego tegorocznej edycji festiwalu. W jednej z nich - poświęconej radykalnemu przedłużaniu życia - spotkają się dr Grażyna Mosieniak i Paweł Chojnacki, którzy w sobotę 3 września porozmawiają o perspektywach przedłużania życia biologicznego i marzeniach o nieśmiertelności. Wspólnie zastanowią się, czy czeka nas rewolucja biotechnologiczna, gdzie leżą granice udoskonalania człowieka i czy wszyscy uzyskają równe szanse na długowieczność.

W niedzielę 4 września o godz. 13 odbędzie się spotkanie z założycielami portalu Patient Innovation, zachęcającego pacjentów na całym świecie do udostępniania własnych wynalazków medycznych. Dzięki zaangażowaniu kilkuosobowego zespołu amatorskie rozwiązania trafiły do szerokiego grona potrzebujących, a niektóre znalazły się w powszechnym użyciu w szpitalach i placówkach medycznych.

Czy dłuższe życie oznacza lepsze życie? Nad tym będzie można zastanowić się również w niedzielę podczas debaty, która zacznie się o godz. 16. Eksperci wspólnie z publicznością podyskutują nad konsekwencjami niemal nieograniczonego przedłużania życia.

- Można przypuszczać, że zmieniłoby się wszystko: psychika, styl życia, kultura, cały nasz świat. Czy jednak bylibyśmy szczęśliwsi? Czy stalibyśmy się ekspertami w dziedzinie ekologii oraz inżynierii społecznej i życie na Ziemi uczynili idyllą? Czy raczej nierówności społeczne pogłębiłyby się, zasoby naturalne wyczerpały, a dostęp do dóbr zamienił w przywilej dla nielicznych? - piszą organizatorzy, zapowiadając temat spotkania.

Warsztaty naukowe
Przemiany to również seria warsztatów Biolab. Podczas zajęć dotyczących bioluminescencji będzie można dowiedzieć się do czego naturze potrzebna jest bioluminescencja, w jaki sposób z organizmów izolowane są bioluminescencyjne białka. Powstanie też instalacja wykorzystująca takie bioluminescencyjne białko - jako źródło światła w lampach inspirowanych świecącą w oceanach meduzą z gatunku Aequorea victoria.

Kolejne warsztaty będą dotyczyły tzw. BioBricks, z których można budować złożone systemy biologiczne. Uczestnicy dowiedzą się też, w jaki sposób biologia syntetyczna wpływa na rozwój współczesnej medycyny i może być wykorzystywana w medycynie spersonalizowanej.

Na kolejne trzy warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Ich uczestnicy dowiedzą się: jak antybiotyki działają na bakterie, jak prawidłowo utylizować leki, by nie wpływały na cały ekosystem; jak zbudowana i zorganizowana jest podwójna helisa DNA, z czego się składa, w jaki sposób może być wykorzystana w terapii genowej i nad jakimi innymi zastosowaniami DNA pracują obecnie naukowcy; jak zbudowane są komórki, skąd wzięły się komórki HeLa i jakie etyczne kontrowersje mogą wiązać się z badaniami na poziomie komórkowym.

W niedzielę podczas "śniadania nad rzeką" wszyscy zainteresowani tematyką zdrowego odżywiania będą mogli dowiedzieć się co jeść, by poprawić jakość swojego życia, i czy istnieje dieta długowieczności? Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik i targ zdrowej żywności.

W programie festiwalu znalazły się ponadto liczne pokazy filmów, koncerty i spektakl teatralny.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/festiwal-przemiany/festiwal-przemiany-2016/