Warszawa: czterodniowy festiwal o tajemnicach długiego życia

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 sierpnia 2016 14:01


Warszawa: czterodniowy festiwal o tajemnicach długiego życia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak długo jesteśmy w stanie żyć? Jakie są uroki śmiertelności? Gdzie leży granica udoskonalania człowieka? Odpowiedzi na takie pytania będzie można poszukać uczestnicząc w festiwalu Przemiany, który odbędzie się na początku września w Centrum Nauki Kopernik. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pokusa nieśmiertelności".

Festiwal "Przemiany" odbędzie się między 1 a 4 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne festiwalowe wydarzenia skupione będą wokół hasła "Pokusa nieśmiertelności".

W czwartek 1 września o godz. 19:00 festiwal otworzą dwie prelekcje poświęcone długowieczności. Dr Ewa Sikora zastanowi się, jak długo jesteśmy w stanie żyć, w jaki sposób pracujemy nad wydłużeniem życia i gdzie kryje się tajemnica długowieczności. Prof. Paweł Łuków powie z kolei o urokach śmiertelności.

Przez cały czas trwania festiwalu dla jego uczestników w Centrum Nauki Kopernik dostępna będzie wystawa "Pokusa nieśmiertelności". Zaprezentowane na niej eksponaty pomogą pospekulować na temat przyszłości medycyny oraz roli osób starszych w życiu rodziny i lokalnych społeczności.

Debaty o skutkach dłuższego życia
Wśród festiwalowych atrakcji znalazło się też kilka paneli dyskusyjnych dotyczących tematu przewodniego tegorocznej edycji festiwalu. W jednej z nich - poświęconej radykalnemu przedłużaniu życia - spotkają się dr Grażyna Mosieniak i Paweł Chojnacki, którzy w sobotę 3 września porozmawiają o perspektywach przedłużania życia biologicznego i marzeniach o nieśmiertelności. Wspólnie zastanowią się, czy czeka nas rewolucja biotechnologiczna, gdzie leżą granice udoskonalania człowieka i czy wszyscy uzyskają równe szanse na długowieczność.

W niedzielę 4 września o godz. 13 odbędzie się spotkanie z założycielami portalu Patient Innovation, zachęcającego pacjentów na całym świecie do udostępniania własnych wynalazków medycznych. Dzięki zaangażowaniu kilkuosobowego zespołu amatorskie rozwiązania trafiły do szerokiego grona potrzebujących, a niektóre znalazły się w powszechnym użyciu w szpitalach i placówkach medycznych.

Czy dłuższe życie oznacza lepsze życie? Nad tym będzie można zastanowić się również w niedzielę podczas debaty, która zacznie się o godz. 16. Eksperci wspólnie z publicznością podyskutują nad konsekwencjami niemal nieograniczonego przedłużania życia.

- Można przypuszczać, że zmieniłoby się wszystko: psychika, styl życia, kultura, cały nasz świat. Czy jednak bylibyśmy szczęśliwsi? Czy stalibyśmy się ekspertami w dziedzinie ekologii oraz inżynierii społecznej i życie na Ziemi uczynili idyllą? Czy raczej nierówności społeczne pogłębiłyby się, zasoby naturalne wyczerpały, a dostęp do dóbr zamienił w przywilej dla nielicznych? - piszą organizatorzy, zapowiadając temat spotkania.

Warsztaty naukowe
Przemiany to również seria warsztatów Biolab. Podczas zajęć dotyczących bioluminescencji będzie można dowiedzieć się do czego naturze potrzebna jest bioluminescencja, w jaki sposób z organizmów izolowane są bioluminescencyjne białka. Powstanie też instalacja wykorzystująca takie bioluminescencyjne białko - jako źródło światła w lampach inspirowanych świecącą w oceanach meduzą z gatunku Aequorea victoria.

Kolejne warsztaty będą dotyczyły tzw. BioBricks, z których można budować złożone systemy biologiczne. Uczestnicy dowiedzą się też, w jaki sposób biologia syntetyczna wpływa na rozwój współczesnej medycyny i może być wykorzystywana w medycynie spersonalizowanej.

Na kolejne trzy warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Ich uczestnicy dowiedzą się: jak antybiotyki działają na bakterie, jak prawidłowo utylizować leki, by nie wpływały na cały ekosystem; jak zbudowana i zorganizowana jest podwójna helisa DNA, z czego się składa, w jaki sposób może być wykorzystana w terapii genowej i nad jakimi innymi zastosowaniami DNA pracują obecnie naukowcy; jak zbudowane są komórki, skąd wzięły się komórki HeLa i jakie etyczne kontrowersje mogą wiązać się z badaniami na poziomie komórkowym.

W niedzielę podczas "śniadania nad rzeką" wszyscy zainteresowani tematyką zdrowego odżywiania będą mogli dowiedzieć się co jeść, by poprawić jakość swojego życia, i czy istnieje dieta długowieczności? Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik i targ zdrowej żywności.

W programie festiwalu znalazły się ponadto liczne pokazy filmów, koncerty i spektakl teatralny.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/festiwal-przemiany/festiwal-przemiany-2016/

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR