Warszawa: darmowe taksówki dla żołnierzy powstania warszawskiegoPAP/Rynek Seniora - 31 października 2018 17:42


Darmowe przejazdy taksówkami dla żołnierzy powstania warszawskiego to rozpoczęty w środę (31 października) nowy projekt pilotażowy stołecznego urzędu.

Z bezpłatnego przejazdu taksówką na trasie do 30 km powstańcy będą mogli korzystać w godz. 6.00-22.00 cztery razy w miesiącu. Przekroczenie wyznaczonego dystansu będzie się wiązało z dopłatą do przejazdu. Usługę świadczyć będzie korporacja Wawa Taxi.

Tomasz Pactwa z Biura Pomocy i Projektów Społecznych wyjaśnił PAP, że projekt ma umożliwić powstańcom udział w różnych wydarzeniach w mieście. - Każdy powstaniec dostanie pocztą swoją kartę. Mają one swoje numery, każdy zaczyna się od liczby 1944, dalej jest kilka zer i indywidualny numer przypisany każdemu żołnierzowi powstania - poinformował.

Dodał, że "cztery przejazdy są na początek. Budżet mamy dość spory, więc w kolejnych tygodniach będziemy to rozszerzać - może na liczbę przejazdów, a może też na inne grupy seniorów".

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska wyraziła nadzieję, że powstańcy będą korzystać z przejazdów "jak najrzadziej do lekarzy, a jak najczęściej w takie miejsca spotkań, jak np. Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich". Jej zdaniem widać, że wychodzenie z domu i spotykanie się osób starszych w takich miejscach dobrze robi ich zdrowiu.

Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich to budynek przy ul. Nowolipie 22, gdzie powstańcy mają przestrzeń dla relaksu, odpoczynku i wspólnego spędzania czasu. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 dom wsparcia oferuje też możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej i rehabilitacyjnej. Odbywają się tam również wydarzenia kulturalne. Organizatorzy zapewniają transport z miejsca zamieszkania do domu i z powrotem.