Warszawa i Kraków: darmowy listopad w rezydencjach królewskich

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   24 października 2016 12:25


Warszawa i Kraków: darmowy listopad w rezydencjach królewskich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego rusza piąta edycja akcji "Darmowy listopad". Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu udostępnią swoje zbiory bezpłatnie i zorganizują lekcje muzealne, oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty, wykłady czy koncerty. Akcja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych kulturą, m.in. do seniorów.

Jak co roku, inicjatywie przyświecają trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. „Darmowy listopad” jest częścią programu "Kultura Dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z tej okazji cztery rezydencje królewskie zaoferują nie tylko bezpłatne zwiedzanie historycznych wnętrz, ale również wiele atrakcji towarzyszących.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Ta barokowa rezydencja budowana dla króla Jana III od 1677 r., pełna cennych dzieł sztuki i pamiątek po mieszkańcach pałacu, w listopadowym programie oferuje m.in. weekendowe oprowadzanie w każdą sobotę i niedzielę listopada o godz. 11, skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym dedykowane są także warsztaty muzyczno-taneczne „Gry i zabawy z królewskiego podwórka”. Dorośli będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spacerach tematycznych. 

Łazienki Królewskie
W ramach akcji muzeum oferuje m.in. spotkania z publicznością pod hasłem „Królowie i Sztuka”, a także nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii (każda sobota listopada, godz. 19-23). W programie ponadto: Salony Poezji, liczne koncerty, w tym II Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego i Festiwal De Musica. Odbędzie się także Sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta: Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna.

Zamek Królewski w Warszawie
W programie m.in.: „Godzina ze sztuką” - czyli nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie uwzględniające pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach. Muzeum zaprasza także na weekendowe warsztaty rodzinne – czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat.

Zamek Królewski na Wawelu
Dla zwiedzających udostępnione są następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Gobeliny Ogińskich ze Słonimia. Bezpłatnie można także oglądać najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie - Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Muzeum zaprasza także na bezpłatne zajęcia, m.in. lekcje muzealne oraz zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych. Realizowane będą również spotkania dla dorosłych w formie wykładów oraz zwiedzania wystawy czasowej z jej kustoszem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mkidn.gov.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR