Warszawa: kandydat na prezydenta chce zbudować Centrum Usług Społecznych dla seniorówPAP/Rynek Seniora - 19 września 2018 14:22


Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział w środę (19 września) budowę w stolicy Centrum Usług Społecznych, które koordynowałoby m.in. system pomocy sąsiedzkiej skierowany do seniorów. Trzaskowski chce też rozbudować sieć domów dziennego pobytu.

Trzaskowski w środę na konferencji prasowej na Placu Konstytucji przedstawił niektóre z propozycji w ramach programu "Warszawa dla seniora". Zauważył, że w stolicy mieszka ok 400 tys. osób w starszym wieku.

Program Trzaskowskiego zakłada m.in. stworzenie lokalnego systemu pomocy sąsiedzkiej, w tym zapewnienie pomocy tzw. "złotej rączki" przy prostych naprawach oraz sfinansowanie kilku darmowych przejazdów taksówką w miesiącu.

Usługi te miałoby koordynować Centrum Usług Społecznych, które - jak zapowiedział Trzaskowski - miałoby powstać przy ul. Targowej na Pradze Północ. Będzie tam można m.in. uzyskać informacje o tym, jakiego rodzaju pomoc można uzyskać oraz - telefonicznie bądź osobiście - umówić wizytę "złotej rączki" lub przejazd taksówką.

- W tym budynku będą również mieszkania wspomagane dla tych, którzy sobie nie radzą, nie tylko dla seniorów, ale też niepełnosprawnych - dodał.

Kandydat PO i Nowoczesnej chce też rozbudować sieć domów dziennego pobytu, gdzie osoby starsze - jak powiedział - "mogą codziennie spędzać czas, zjeść ciepły posiłek, poczytać czy skorzystać z różnych zajęć".

Trzaskowski wskazał, że niektóre z jego propozycji są wzorowane na podobnych rozwiązaniach wprowadzonych w Poznaniu przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka (PO).

- Poznań świeci przykładem, jeżeli chodzi o ofertę dla seniorów - ocenił.

Obecny na konferencji Jaśkowiak podkreślił z kolei, że opracowując propozycje dla seniorów, władze Poznania wsłuchiwały się w ich głos, a także korzystały z doświadczeń innych europejskich miast.