Warszawa: Pałac w Wilanowie poszukuje wolontariuszy historycznych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 marca 2017 09:33


Warszawa: Pałac w Wilanowie poszukuje wolontariuszy historycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Muzeum Pałacu w Wilanowie zaprasza osoby pragnące zostać wolontariuszami historycznymi do włączenia się w bieżącą pracę placówki. Mogą one zaangażować się w m.in. warsztaty różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych np. kulinarnych, drukarskich czy kowalskich.

- Pomysł programu wziął się stąd, że jako dział rekonstrukcji historycznej i sprzedaży Muzeum prowadzimy bardzo szeroką działalność. A rekonstrukcja historyczna jest u nas nadal jeszcze czymś nowym, choć coraz popularniejszym, jednak jeszcze nie tak jak np. w krajach Europy Zachodniej. Liczymy, że mnogość naszych tego typu działań i ich wieloaspektowość przyciągnie do Muzeum nowych odbiorców. A że zarazem rekonstrukcja historyczna to rzecz, którą można się zajmować na gruncie hobbystycznym, stąd pomysł, by przedstawić wolontariuszom możliwość uczestniczenia w naszych tego typu programach czy wyjścia z inicjatywą tworzenia innych - mówił PAP Adrian Ordakowski z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Placówka czeka więc na wolontariuszy.

- Może nim zostać w zasadzie każdy, kto interesuje się historią. Poszukujemy nie tylko osób, które są zaznajomione z rekonstrukcją historyczną, ale również pasjonatów historii, którzy chcą się przekonać jak można o niej opowiadać w taki dość oryginalny sposób. Nie będzie to taka wiedza podręcznikowa, suche fakty, tylko coś żywego, co dzieje się tu i teraz, a ma związek z przeszłością i pokazuje ówczesne życie codzienne, dawne rzemiosła - opowiadał.

Jak wyjaśnił, Muzeum przygotowało program "Cech Wilanowski", którego nazwa nawiązuje do dawnego systemu cechowego.

- W cechach zrzeszali się ludzie zajmujący konkretnym rzemiosłem. Działały one na zasadzie mistrza i jego uczniów. Również w naszym programie mamy osoby, które zajmują się tym od lat i wolontariuszy, którzy są wtajemniczani w arkana konkretnej sztuki. W cechach chodziło też o tworzenie więzi społecznych i bronienie interesów grupy. Taka też jest idea samego programu, bo chcielibyśmy, by nie był to wolontariat, w którym korzyści czerpie tylko muzeum, ale towarzyszy temu również wartość wyniesiona przez uczestników - podkreślił Ordakowski, który jest kuratorem programu "Cech Wilanowski".

Wolontariusze, którzy wezmą udział w programie będą mieli szansę zajmować się różnymi rzeczami w zależności od tego, w jakim kierunku chcieliby się rozwijać.

- Czy preferują raczej kontakt ze zwiedzającymi czy aktywności "zakulisowe". Przede wszystkim chcielibyśmy zaangażować ich w naszą działalność, czyli różnego rodzaju warsztaty rekonstrukcji historycznej, począwszy od dawnych rzemiosł jak drukarstwo, poligrafia czy kowalstwo przez "elementy życia codziennego", czyli taką opowieść z pokazaniem przedmiotów, które dawniej były używane, po popularne obecnie rekonstrukcje kulinarne. Odtwarzamy tu bowiem też przepisy z dawnych ksiąg kucharskich i prowadzimy atrakcyjne warsztaty, na których interpretujemy źródła i gotujemy według tych przepisów - relacjonował kurator.

Ideą jest, jak zaznaczył, że na gruncie rekonstrukcji historycznej można wybrać w zasadzie dowolny wycinek z życia w dawnych epokach i interpretować go na własny sposób przedstawiając w atrakcyjnej formie.

- Chcielibyśmy włączyć wolontariuszy w życie codzienne muzeum. Ale oczywiście w ramach programu przewidujemy też atrakcyjne spotkania z rekonstruktorami czy specjalistami z danej dziedziny. Wolontariusze mogą się włączać w taką bieżącą pracę placówki, tym bardziej, że zbliża się sezon turystyczny, kiedy mamy więcej możliwości, bo otwierają się aktywności prowadzone na zewnątrz. Np. w latach poprzednich mieliśmy "obóz króla Jana", czyli przestrzeń z odtworzonymi wozami historycznymi i namiotami, gdzie prowadziliśmy cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty rekonstrukcyjne - mówił.

Wolontariusze będą mogli także m.in. poszukiwać i analizować źródła historyczne, szukać pomysłów i inspiracji na wzbogacenie obecnych programów czy tworzyć bazy wiedzy o szeroko pojętej kulturze staropolskiej. Chętni mogą się już zgłaszać do programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR