Warszawa: podczas kwesty na Powązkach zebrano 155 tys. zł

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 listopada 2017 12:28


Warszawa: podczas kwesty na Powązkach zebrano 155 tys. zł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków na warszawskich Powązkach zebrano 155 tys. zł - poinformował PAP w środę (1 listopada) przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.

- Zebraliśmy w sumie co najmniej 155 tys. zł - powiedział Święcicki.

Dodał, że przeważającą większość tej kwoty wrzucono do puszek w środę (1 listopada) - było to ok. 148 tys. zł; w niedzielę (29 października) w zbiórce przeszkadzał silny wiatr. 

W tym roku w trwającej 29 października i 1 listopada kweście na rzecz Starych Powązek wzięło udział ok. 250 osób ze świata kultury, sztuki, nauki i życia społecznego, m.in. Maja Komorowska, Anna Seniuk, Kazimierz Kaczor, Karol Strasburger, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kowalewski, Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Emila Krakowska czy Hanna Śleszyńska. Kwestowała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecni byli artyści z Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Odwiedzający groby bliskich mogli wrzucać datki również do skarbony przed grobem Jerzego Waldorffa w Alei Katakumbowej.

- Stare Powązki to nie tylko jedna z najpiękniejszych nekropolii w Polsce, ale również to są nasze polskie korzenie. Bo tu najważniejsza jest pamięć, bo cała historia Polski to są Powązki, dlatego tę pamięć trzeba bardzo pielęgnować - mówiła dziennikarzom Maja Komorowska, która jako jedna z pierwszych - obok Anny Seniuk - kwestowała przy Bramie św. Honoraty.

Pierwszą kwestę - jak przypomniała aktorka - zorganizował 1 listopada 1974 r. krytyk muzyczny i znawca sztuki Jerzy Waldorff.

- Tylko jeden raz mnie nie było, gdy kręciłam film na Węgrzech, a tak jestem tu co roku i dopóki ruszam nogami, to nie wyobrażam sobie, żeby mogło mnie tu nie być - zapewniła Komorowska.

Dodała też, że najlepszym sposobem na zachęcanie odwiedzających cmentarz do datków jest bycie serdecznym i uśmiechniętym.

- Tym bardziej, że dzisiaj mamy radosne święto, bo dzisiaj jest Wszystkich Świętych, więc dzisiaj jest święto tych, którym udało się być lepszymi. A my mamy zawsze szansę, więc się staramy - dodała aktorka.

Wspominała też wiele osób, które zmarły w ostatnim roku m.in. Danutę Szaflarską, Janusza Głowackiego, Julię Hartwig, Annę Szałapak czy Władysława Kowalskiego.

W tym roku zebrane w kweście środki mają być przeznaczone na dalszą renowację nagrobków w Alei Katakumbowej. Planowane jest tam m.in. odnowienie grobu prezydenta II Rzeczypospolitej z lat 20. Stanisława Wojciechowskiego, także zasłużonego działacza spółdzielczego. Renowacji ma być poddany również grób rodziny Fukierów i grób rodziny Łubieńskich, a także jeden z największych obiektów Al. Katakumbowej - kaplica Skiwskich. Docelowo nagrobki mają zostać wyremontowane, oczyszczone i zaimpregnowane przy całej alei. Prace te wymagają ponad 1,5 mln zł, dlatego będą rozłożone na kilka lat.

W ostatnich kwestach na rzecz Starych Powązek udało się zebrać: w 2012 r. - 214,9 tys. zł, w 2013 r. - 233 tys. zł., 2014 r. - 249,6 tys. zł, w 2015 r. - ok. 230 tys. zł, a w zeszłym roku - 175 tys. zł. Dzięki dotychczasowym zbiórkom w sumie odnowiono ponad 1,4 tys. grobów.

Poza kwestą konserwacja i renowacja zabytków Starych Powązek finansowana jest z dotacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców - prywatnych osób, firm lub instytucji.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR