Warszawa: przygotowano 80 tys. tzw. kopert życia dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 listopada 2015 08:41


Warszawa: przygotowano 80 tys. tzw. kopert życia dla seniorów "Koperta życia" ma spełniać pomocniczą rolę informacyjną w razie wypadku lub nagłej choroby. Fot. archiwum

Warszawa rozpoczęła w środę (25 listopada) pilotażową akcję "Koperta życia", która obejmie seniorów z Ochoty.

Karty z informacjami nt. chorób, uczuleń i przyjmowanych leków umieszczane w lodówkach mają w razie wypadku lub nagłej choroby pomóc w ratowaniu zdrowia i życia seniorów w Warszawie.

Na karcie informacyjnej jest także miejsce na wpisanie swoich danych osobowych oraz kontaktu do osób, które należy powiadomić w przypadku nagłych zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu. Kartę należy umieścić w przeźroczystej plastikowej kopercie. W komplecie jest także naklejka z napisem "tu jest koperta życia", ponieważ karty mają być przechowywane w lodówce.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła na konferencji inaugurującej akcję, że karty powinny znajdować się właśnie w lodówkach, ponieważ takie urządzenie jest w każdym mieszkaniu i w lodówce łatwiej będzie znaleźć taką kartą niż np. w różnych szufladach.

"Koperta życia" ma spełniać pomocniczą rolę informacyjną w razie wypadku lub nagłej choroby, gdy nie ma czasu albo możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Dane na karcie informacyjnej wypełnia senior i przynosi w celu potwierdzenia do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie potrzeby kartę informacyjną pomoże wypełnić pielęgniarka środowiskowa lub pracownik socjalny.

Pilotażowa akcja obejmie seniorów z Ochoty, ponieważ właśnie w tej dzielnicy jedna trzecia mieszkańców to osoby, które przekroczyły 60. rok życia - powiedziała dziennikarzom zastępca dyrektora stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Karolina Malczyk.

- Jeśli po trzech miesiącach środowisko medyczne powie nam "tak, fajnie to działa", wykorzystaliśmy to, a seniorzy powiedzą, że czują się dzięki kopertom bezpieczniej, będziemy kontynuować akcję na terenie całej Warszawy - dodała Malczyk.

Dodała, że seniorzy z Ochoty będą mogli odebrać koperty m.in. w ośrodkach zdrowia, w ośrodku pomocy społecznej, w Wydziale Obsługi Mieszkańców Dzielnicy Ochota. Koperty mają być dostępne także na parafiach i poprzez organizacje pozarządowe.

Przygotowanych zostało 80 tys. kopert, akcja jest finansowana ze środków miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.