Warszawa: przyznano certyfikaty "Miejsca Przyjazne Seniorom"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 marca 2017 16:29


Warszawa: przyznano certyfikaty "Miejsca Przyjazne Seniorom" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Likwidacja barier architektonicznych, czy organizacja kursów i szkoleń dla seniorów - m.in. takimi działaniami wykazało się 19 warszawskich organizacji, które otrzymały w piątek certyfikat "Miejsca Przyjazne Seniorom".

Robert Kadej z warszawskiego ratusza podkreślił, że miejsca wyróżnione w konkursie nie mają barier architektonicznych, posiadają atrakcyjną ofertę skierowaną do osób starszych i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom.

- Jednym z celów konkursu jest wspieranie aktywności społecznej. Wskazanie takiego działania, związanego z upowszechnianiem miejsc, które w szczególny sposób uwzględniają potrzeby i oczekiwania seniorów. A z drugiej strony dają możliwość samym seniorom aktywnego wyjścia, spotkania się z innymi ludźmi, czy skorzystania ze specjalnie dla niech skierowanej oferty - powiedział.

Jednym z laureatów nagrody została Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ, w której seniorzy mogą zamówić telefonicznie książki - z dostawą do domu. Dyrektor placówki Janina Zakrzewska-Masłowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że pomysł na takie rozwiązanie zrodził się po przenosinach biblioteki do nowego budynku.

- Zgłaszały się do mnie osoby starsze, że im te 650 m czy 950 m do filii jest troszeczkę trudniejsze do przejścia. Wtedy narodził się nasz pomysł, żeby stworzyć książkę na telefon - powiedziała.

- Wystarczy zadzwonić do którejkolwiek z naszych bibliotek, mamy ich jedenaście na terenie dzielnicy, i bibliotekarze dwa razy w miesiącu dowożą książki czytelnikom na ich życzenie - wyjaśniała.

Certyfikatem może pochwalić się także Ośrodek Społeczny dzielnicy Wesoła. Dyrektor ośrodka Alicja Pasztor zaznaczyła w rozmowie z PAP, że placówka prowadzi wiele zajęć dla seniorów, np. kurs fotografii.

- To bardzo podstawowy kurs fotografii. Seniorzy uczyli się, jak zrobić bardzo dobre zdjęcie - powiedziała.

- Kurs był skierowany do grupy seniorów, która się sama do nas zgłosiła. Znaleźliśmy wolontariusza, osobę niepełnosprawną, która podjęła się tego zadania - dodała.

Oprócz tego - kontynuowała Pasztor - w ośrodku zorganizowano "piknik pod sosnami".

- Seniorzy wspólnie piekli kiełbaski, wspólnie śpiewali, ale też uczyli się jak się ruszać. To były podstawy gimnastyki. Prowadziła je przewodnicząca rady seniorów dzielnicy, która trenuje dziewczęta w gimnastyce akrobacyjnej - wyjaśniała.

Laureatami konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom" zostali też m.in. Urząd Dzielnicy Bemowo, Urząd Dzielnicy Wilanów, Białołęcki Ośrodek Kultury, Dom Kultury "Świt", Służewski Dom Kultury, klubokawiarnia "Cafe Żytnia".

Certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom" przyznawany jest w 5 kategoriach: publiczne instytucje obsługi mieszkańców; sport i rekreacja; kultura, rozrywka, edukacja; gastronomia - restauracje, kawiarnie, bary mleczne; zakłady opieki zdrowotnej, apteki. W tym roku mieszkańcy zgłosili do konkursu 45 miejsc, spośród których wybrano 19 laureatów.

Miejsca wyróżnione w konkursie nie mają barier architektonicznych, posiadają atrakcyjną ofertę skierowaną do osób starszych, są otwarte na ich potrzeby i wychodzą na przeciw ich oczekiwaniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR