Warszawa: PSL przedstawił program "Obiad dla seniora za 5 zł"PAP/Rynek Seniora - 21 czerwca 2018 11:23


Codzienna możliwość zakupu przez warszawskich seniorów obiadu za 5 zł - to propozycja, którą przedstawił w czwartek (21 czerwca) kandydat PSL na prezydenta stolicy Jakub Stefaniak.

Program PSL ma funkcjonować w ramach Warszawskiej Karty Seniora. Taką kartę będą mogły otrzymać osoby, które ukończyły 60 lat - bez względu na to, czy są emerytami, rencistami, bezrobotnymi, czy osobami pracującymi. Poza wiekiem, warunkiem będzie zameldowanie na terenie Warszawy.

Warszawska Karta Seniora uprawniałaby seniorów do codziennego korzystania z posiłku dotowanego przez miasto, za który senior zapłaciłby tylko 5 zł. Pilotaż programu zakłada, że w każdej dzielnicy Warszawy będzie przynajmniej jeden lokal honorujący Warszawską Kartę Seniora.

- Ta karta będzie dla seniora bodźcem do tego, żeby wyjść z domu, ruszyć się. Jest to coś, co spowoduje, że osoba samotna będzie wśród ludzi - tłumaczył Jakub Stefaniak na śniadaniu prasowym w barze mlecznym.

Według wyliczeń PSL, roczny koszt programu to 110 mln zł - przy założeniu, że z dotowanych posiłków będzie codziennie korzystać 30 proc. warszawskich seniorów.

- Dla nas grupa osób w dostojnym wieku i ich miejsce w każdej wspólnocie lokalnej jest sprawą niezwykle istotną. Ciepły posiłek to gwarancja lepszej jakości życia i lepszego zdrowia - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że program dotacji do posiłków może być wdrażany także w innych miastach Polski.

Warszawska Karta Seniora ma być wydawana w systemie rocznym na 10 lat. Organem uprawnionym będzie Dział Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w obrębie Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w każdym Urzędzie Dzielnicy.

Karta będzie wydawana jako dokument tożsamości ze zdjęciem. Na jej odwrocie będzie 10 pól na stemple przedłużające ważność karty - zbliżone do tych, które występują na legitymacjach studenckich.