Warszawa: rusza akcja sprzątania grobów "Bezdomni dla bezimiennych"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 października 2018 17:19


Warszawa: rusza akcja sprzątania grobów "Bezdomni dla bezimiennych" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

20 bezdomnych związanych z Fundacją Kapucyńską posprząta 27 października groby nieznanych zmarłych na cmentarzu Południowym i pomodli się w ich intencji - poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek (19 października) PAP biuro prasowe Fundacji Kapucyńskiej.

Akcję "Bezdomni dla bezimiennych" Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego organizuje szósty raz. W ramach akcji około dwudziestu podopiecznych fundacji wraz z kapucynem bratem Michałem i wolontariuszami uda się na cmentarz Południowy w Antoninowie pod Warszawą, by posprzątać groby nieznanych zmarłych, tzw. NN.

"Skrót NN to łacińskie nomen nescio - imienia nie znam, można dopowiedzieć, historii życia też nie. Możemy się domyślać, że były to osoby ubogie i samotne, może chore, pewnie także bezdomne, bez miejsca, bez przynależności. Niewiele po nich zostało. Bezimienna tania tabliczka. Albo inna, jeszcze bardziej dramatyczna "Szczątki Ludzkie". Każdego roku przybywa ich na tym cmentarzu kilkadziesiąt" - napisali autorzy komunikatu.

Poinformowali, że dwóch podopiecznych fundacji - Mariusz i Artur - wykonają w zaprzyjaźnionej stolarni 70 nowych krzyży, które zastąpią te najbardziej zniszczone, zmurszałe i połamane. Od zarządu cmentarza fundacja otrzyma dodatkowe 30 krzyży, od sieci sklepów Carrefour - 200 zniczy i sztuczne kwiaty.

Z akcją wiąże się też tradycja wybijania nieśmiertelników dla osób bezdomnych. Fundacja wydała ich już ponad tysiąc. "Nieśmiertelnik to mała noszona na szyi blaszka z danymi osoby i kontaktem do fundacji. Posiadanie nieśmiertelnika uchronić może przed bezimienną mogiłą, jak jedna z tych, którymi na cmentarzu Południowym zajmą się bezdomni tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych. W Dzień Zaduszny zaś w Domu bł. Aniceta wspominani będą wszyscy bezdomni zmarli z tutejszej wspólnoty na specjalnym wieczornym zaduszkowym spotkaniu" - napisali autorzy.

W tym roku akcja "Bezdomni dla bezimiennych" rozpocznie się wspólną mszą św. o godz. 7.00 w kościele przy ul. Miodowej 13 w intencji nieznanych zmarłych. Po niej wolontariusze poczęstują przygotowanym śniadaniem, a następnie wszyscy pojadą na cmentarz, gdzie o godz. 9.00 zacznie się porządkowanie grobów. "W zeszłym roku praca trwała 7 godzin, wymieniono na nowe ponad sto krzyży, zaopiekowano się dwustoma grobami. I nie były to wszystkie groby, które wymagały posprzątania, renowacji" - zaznaczyli.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego powstała w 2010 r. z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz osób świeckich. Wspiera działalność Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 25 lat prowadzą przyklasztorną jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Przy fundacji działa też Centrum Wsparcia Psychologicznego "Miodowa", które prowadzi warsztaty socjoterapeutyczne dla bezdomnych.

Idea pomocy osobom bezdomnym w klasztorze kapucynów przy ul. Miodowej sięga 1918 roku, kiedy do klasztoru przybył błogosławiony Anicet Kopliński, nazywany później Warszawskim Jałmużnikiem. Codziennie kwestował na rzecz ubogich, a zebrane środki przekazywał do kuchni dla ubogich prowadzonej przez kapucyński zakon świeckich na Annopolu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR