Warszawa: stołeczni seniorzy korzystają z darmowych porad prawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 marca 2016 17:08


Warszawa: stołeczni seniorzy korzystają z darmowych porad prawnych Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Fot. jaime.silva/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Ponad 2 tysiące osób skorzystało już z nieodpłatnych porad prawnych świadczonych od początku roku w 35 punktach na terenie Warszawy - poinformowała w środę (9 marca) prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Prowadzą je organizacje pozarządowe, adwokaci oraz radcy prawni.

W samej Warszawie powstało 35 takich punktów. Od początku roku z porad skorzystało już ponad 2 tysiące osób. Warszawiacy najczęściej pytali o sprawy w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i administracyjnego.

- Jest to rzecz bardzo ważna dla ludzi, którzy nie są w stanie unieść kosztów pomocy prawnej - powiedziała dziennikarzom prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Szczegółowe informacje na temat darmowej pomocy prawnej w Warszawie można znaleźć na stronie internetowej ratusza - http://www.um.warszawa.pl/nieodplatnapomocprawna

Ustawa przewiduje bezpłatną pomoc prawną dla osób, którym w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc przyznano świadczenie z pomocy społecznej; osób do 26. roku życia i tych, które ukończyły 65 lat; kombatantów i weteranów; posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz tych, którzy w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Pomoc taka obejmuje: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach; wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego; udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że sprawa znajduje się na etapie przedsądowym i nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze; sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowoadministracyjne; sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym; ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.