Warszawa: szkolenia dla seniorów, jak pisać wnioski do budżetu partypacyjnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rynek Seniora   30 listopada 2016 12:08


Warszawa: szkolenia dla seniorów, jak pisać wnioski do budżetu partypacyjnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już po raz czwarty warszawiacy zdecydują o podziale pieniędzy z miejskiego budżetu. W tym roku jest to ponad 61 mln zł. Seniorzy będą skorzystać ze szkoleń i warsztatów oraz wsparcia przy pomocy przy pisaniu własnych wniosków do budżetu partycypacyjnego.

W czwartek, 1 grudnia, rusza zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego w stolicy.

Urząd Miasta w Warszawie informuje:

„Jeśli mieszkasz w Warszawie i chcesz złożyć projekt:

- sprawdź, jaka kwota jest do dyspozycji w Twojej dzielnicy,
- sprawdź, jakie projekty można zgłaszać w Twojej dzielnicy (do wyboru są lokalne i ogólnodzielnicowe),
- zastanów się nad tym, co jest potrzebne dla społeczności, w której mieszkasz albo dla Twojej okolicy,
- przygotuj swój pomysł (przygotuj informacje wymagane w formularzu zgłoszeniowym),
- oszacuj koszt realizacji swojego pomysłu,
- poszukaj 30 osób, które poprą Twój projekt poprzez złożenie podpisów na formularzu poparcia.

Projekt musi spełniać kilka warunków:

- musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (w 2018 roku),
- z efektu realizacji projektu powinni móc korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy,
- powinien być zlokalizowany na ogólnodostępnym terenie należącym do Miasta* 
- projekt musi mieścić się w zadaniach własnych m.st. Warszawy, przypisanych do realizacji dzielnicom lub jednostkom organizacyjnym m.st. Warszawy,
- nie może być projektem częściowym – powinien zakładać realizację zadania w takim zakresie, aby oddanie efektu jego realizacji do użytkowania nie wymagało przeprowadzenia dodatkowych prac w kolejnych latach (np.: nie będą realizowane projekty zakładające wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej, czy tylko jednej z wielu części większego zadania; w przypadku projektów inwestycyjnych musi być możliwe dokonanie wszelkich niezbędnych odbiorów w roku 2018),
- całkowity koszt realizacji projektu musi mieścić się w puli dostępnej na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze.”

Wsparcie dla mieszkańców
W trakcie składania projektów mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie urzędników. Odbędą się konsultacje, dyżury telefoniczne, maratony pisania projektów. Wydano materiały informacyjne dla autorów i wszystkich zainteresowanych procesem. Dokładne informacje można znaleźć na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Np. „Aktywny senior w budżecie partycypacyjnym” jest kolejnym projektem realizowanym w ramach przyznanych dotacji dla organizacji pozarządowych przez Stowarzyszenie KRA. W jego ramach seniorzy mieszkający w 3 dzielnicach Warszawy: Śródmieściu, Woli i Mokotowie będą mieli okazje zapoznać się z ideą budżetu partycypacyjnego i skorzystać z pomocy przy pisaniu własnych wniosków do budżetu partycypacyjnego. W ciągu trwania projektu odbędzie się w sumie 20 spotkań informacyjnych oraz zostanie przeprowadzonych 5 warsztatów, których celem będzie przygotowanie wspólnie z seniorami projektów, które mają odpowiadać na ich potrzeby. W sumie w spotkaniach weźmie udział co najmniej 200 seniorów.

Realizacja projektów
Aktualnie z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowanych zostało 316 projektów (94%) spośród 336 wybranych do realizacji. W drugiej edycji zostało zrealizowanych już 67% projektów (434 z 644 wybranych do realizacji).

Dzięki zmianom wprowadzonym w miejskiej aplikacji mobilnej Warszawa 19115 warszawiacy mogą sprawdzić stan realizacji projektów. Poprzez zakładkę Budżet Partycypacyjny, można na mapie sprawdzić projekty, które powstały w danej okolicy.

Od 2014 roku mieszkańcy mają możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta i wpływ na realną zmianę swojego najbliższego otoczenia. Efekty widać w całej Warszawie –  powstały nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, place zabaw, nowe nasadzenia zieleni.

Zrealizowano także projekty takie jak: warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy. Od roku 2014 warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 136 mln zł, wybierając do realizacji 1750 projektów. W tym roku, w czwartej edycji budżetu partycypacyjnego do podziału jest ponad 61 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR