Warszawa: w 2018 r. międzynarodowy zjazd kombatantów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 października 2017 10:16


Warszawa: w 2018 r. międzynarodowy zjazd kombatantów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pragniemy, aby wszyscy kombatanci, którzy żyją na świecie, mieli możliwość przybycia do Warszawy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział we wtorek (24 października) w Sejmie szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała we wtorek budżet urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kasprzyk podkreślił, że jednym z najważniejszych przedsięwzięć urzędu w przyszłym roku będzie międzynarodowy zjazd kombatantów. Poinformował, że odbędzie się z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w trzecim kwartale 2018 r.

- Pragniemy, aby wszyscy kombatanci, którzy żyją na świecie, mieli możliwość przybycia do Warszawy. Tak, aby Wojsko Polskie mogło przedefilować przed bohaterami naszej wolności, a oni mogli się spotkać w tym niezwykłym roku - oświadczył.

Zaznaczył, że w przyszłym roku urząd szczególnie będzie chciał upamiętnić 75. rocznicę bitwy pod Zaborecznem, stoczonej - jak wyjaśnił - przeciwko akcji wysiedleńczej podjętej przez Niemców na Zamojszczyźnie. Jak podkreślił, urząd włączy się także w uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dodał, że ważnym wydarzeniem będą również obchody 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie oraz obchody bitwy pod Monte Cassino.

- W przyszłym roku będziemy też organizatorami 70. rocznicy wykonania wyroku śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim. Będziemy też organizatorami obchodów 75. rocznicy katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której zginął naczelny wódz gen. Władysław Sikorski. Również będziemy organizatorami, razem z IPN, 75. rocznicy rzezi wołyńskiej - dodał szef urzędu.

Kasprzyk zwrócił uwagę, że wydatki urzędu na 2018 r. są planowane na 37 mln zł.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku. Jego najważniejszymi zadaniami są m.in. zapewnianie kombatantom i działaczom antykomunistycznej opozycji, a także ofiarom represji reżimów totalitarnych należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki, przyznawanie uprawnień ustawowych, upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR