Warszawa: wyborcza przepychanka kandydatów na prezydenta. Poszło o kartę seniora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 lipca 2018 15:13


Warszawa: wyborcza przepychanka kandydatów na prezydenta. Poszło o kartę seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Patryk Jaki, kandydat na prezydenta stolicy z ramienia Zjednoczonej Prawicy, obiecuje wprowadzenie karty seniora. Z kolei kandydat PSL na to samo stanowisko twierdzi, że to oszustwo.

Karta "Senior plus" to propozycja skierowana do seniorów, którą zaprezentował w środę (4 lipca) kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

- Chcemy zunifikować system zniżek i stworzyć jedną kartę, która zapewni seniorom ulgę na wstęp do miejskich instytucji - podkreślił.

- Był już okres czasu, kiedy seniorzy zrobili dużo dla Warszawy, w tym odbudowali to miasto z gruzów, dlatego chcemy teraz zmieniać filozofię i uważamy, że tak jak seniorzy zrobili już wiele dla miasta, tak teraz miasto powinno zrobić (wiele) dla seniorów - zaznaczył.

Jaki powiedział, że jego najważniejszą propozycją dla seniorów jest karta "Senior plus". Wskazywał, że pierwszą barierą dla seniorów są trudności w zdobyciu informacji nt. przysługujących im zniżek. Karta miałaby zapewnić każdemu warszawskiego seniorowi ulgę na wstęp do miejskich instytucji, takich jak muzea, teatry, ośrodki kultury czy instytucje związane z rekreacją i sportem.

Drugim elementem tego programu miałoby być zapewnienie "szerokiego dostępu do specjalnego transportu dla osób z niepełnosprawnościami".

Oprócz tego Jaki mówił też o "szerokiej płaszczyźnie współpracy ze środowiskiem biznesowym", w ramach której miasto - na zasadach barteru - mogłoby porozumieć się z grupą przedsiębiorców ws. taniego lub zupełnie darmowego wstępu dla seniorów do kin czy restauracji. Jak wskazywał kandydat Zjednoczonej Prawicy, w ramach karty możliwe byłoby też poszerzenie oferty usług zdrowotnych czy rehabilitacyjnych. Jak ocenił, na pewno będą firmy, które będą chciały skorzystać z możliwości reklamowych na stronie miasta.

- Propozycja kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Partyka Jakiego dotycząca karty dla seniorów to "quasiplagiat"; to jawne oszustwo - powiedział w z kolei kandydat PSL na prezydenta stolicy Jakub Stefaniak. Polityk PSL w czerwcu złożył stołecznym seniorom podobną propozycję.

- Patryk Jaki przedstawił pomysł dla seniorów, ale zapomniał dodać, że jest to mój pomysł - mówił Stefaniak.

Chodzi o propozycję Stefaniaka złożoną 21 czerwca. Kandydat ludowców zaproponował wówczas powstanie Warszawskiej Karty Seniora, która uprawniałaby seniorów do zniżek - m.in. do codziennego korzystania z posiłku dotowanego przez miasto, za który senior zapłaciłby tylko 5 zł. Według pomysłu Stefaniaka, kartę tę mogłyby otrzymać osoby, które ukończyły 60 lat - bez względu na to, czy są emerytami, rencistami, bezrobotnymi, czy osobami pracującymi. Poza wiekiem, warunkiem będzie zameldowanie na terenie Warszawy.

- Bardzo cieszę się, że kandydat Jaki korzysta z dobrych wzorców, natomiast warto byłoby podać źródło - oświadczył kandydat PSL. Jego zdaniem, działanie kandydata Zjednoczonej Prawicy jest "nikczemne".

- Rozumiem, że pan minister Jaki chce sobie - mówiąc kolokwialnie - "napykać" głosów. Zorientował się, że seniorów w Warszawie jest ponad 300 tys. i że może jakiś senior by na niego zagłosował. My nie pozwolimy na to, żeby seniorów oszukiwać. To, co dzisiaj zaprezentował, to jawne oszustwo - zaznaczył.

Rzecznik PSL przypomniał, że Jaki dwukrotnie opowiedział się w głosowaniach w Sejmie za odrzuceniem projektów autorstwa ludowców, które wprowadzałyby wsparcie dla seniorów. Były to projekty: o jednorazowym dodatku 500 zł dla emerytów, a także projekt ustawy o emeryturze bez podatku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR