Węgry: 5 tys. starszych osób dostanie komputeryPAP/Rynek Seniora - 10 listopada 2017 09:57


Pięć tysięcy osób po 65. roku życia dostanie na Węgrzech komputery w ramach rządowego programu wspierania komunikacji osób starszych - poinformował w czwartek (9 listopada) dziennik „Magyar Idoek”, powołując się na Ministerstwo Rozwoju Narodowego.

Projekt dotyczy ludzi mieszkających w 500 miejscowościach, gdzie panują trudne warunki. Darmowe komputery i dostęp do internetu zostanie zapewniony przede wszystkim osobom mieszkającym samotnie.

- Na digitalizacji skorzysta każdy Węgier, dlatego musimy pomyśleć o wszystkich: od najmłodszych do najstarszych - powiedział dziennikowi przedstawiciel resortu Karoly Balazs Solymar.

W ramach programu starsze osoby nie tylko dostaną komputery, ale też zostaną nauczone, jak z nich korzystać. W codziennej komunikacji od godz. 9 do 16 będzie im pomagać prawie 1000 specjalnie zatrudnionych dyspozytorów.

Realizacja programu, który będzie kosztować 1,2 mld forintów (3,8 mln euro), rozpocznie się jeszcze w listopadzie i potrwa do sierpnia 2018 r.

Jak podkreślił dziennik, społeczeństwo węgierskie się starzeje i obecnie prawie 4,5 proc. mieszkańców, czyli około 430 tys. osób, to ludzie powyżej 80. roku życia. Według szacunków, do 2050 r. ta liczba wzrośnie 2,5-krotnie.