Wejdź w buty osoby z niepełnosprawnością, czyli jak żyć bez barier

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 grudnia 2016 09:34


Wejdź w buty osoby z niepełnosprawnością, czyli jak żyć bez barier Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pies przewodnik, okulary symulujące różne rodzaje niedowidzenia, wózki inwalidzkie - to wszystko było w środę (30 listopada) do dyspozycji parlamentarzystów gmachu Sejmu. Parlamentarzyści mogli się wczuć w sytuację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez ONZ w 1992 r. Z tej okazji Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych, przy wsparciu organizacji pozarządowych, działających na rzecz zwalczania uprzedzeń i uświadamiania ludziom, że osoby niepełnosprawne mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, przygotował wydarzenie pod hasłem "Sejm bez barier. Pośle, wejdź w buty osoby z niepełnosprawnością".

- Przygotowaliśmy różnego rodzaju okulary i gogle, dzięki którym dobrze widzący człowiek mógł się przekonać, jak widzi osoba niedowidząca - powiedziała Anna Dąbrowska z Polskiego Związku Niewidomych. - Różne okulary pomagają zobaczyć to, co widzi osoba niedowidząca, cierpiąca np. na zaćmę czarną, plamkę żółtą, czyli chorobę AMD, która dotyka ogromny procent ludzi po 70. roku życia, z zawężonym polem widzenia - wyjaśniła.

Jak podkreśliła Dąbrowska, osób niewidomych jest stosunkowo niewiele, większość to słabowidzący, których wygląd niczym się nie różni się od dobrze widzących.

- Chcemy przybliżyć posłom nasz świat, bo dobrze jest mieć pełną świadomość tego, o czym się decyduje - podkreśliła Dąbrowska. - Reprezentuję organizację, która ma ponad 50 tys. członków, ale osób niedowidzących jest dużo więcej. Wielu nie ma zaświadczenia o niepełnosprawności. Prowadzimy warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży "Laboratorium Ciemności", w trakcie których zakładając specjalne okulary, można chociaż przez 15 minut poczuć się inaczej - wypić z nami herbatę, spróbować przejść do innej sali - dodała.

Prezes Zarządu Fundacji "Vis Maior" Jolanta Kramarz przyszła do Sejmu ze swoim psem przewodnikiem, Majorem.  - Moim marzeniem jest, żeby osoby niewidome miały możliwość wyboru uczelni, mogły uczyć się w szkołach masowych, żeby od najwcześniejszych lat dzieci miały kontakt z ludźmi niewidzącymi lub niedowidzącymi - wtedy właśnie przełamywane są bariery i zwiększa się wiedza na temat niepełnosprawności - mówiła Kramarz.

W marcu zeszłego roku Jolancie Kramarz lekarz odmówił przyjęcia na wizytę ze względu na to, że porusza się z psem przewodnikiem. NFZ początkowo stanął po stronie lekarza, dopiero po kontakcie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich uznano argumenty drugiej strony. - Moje marzenie jest takie, żeby dobre traktowanie ludzi niepełnosprawnych to nie była jedynie dobra wola człowieka, ale żeby za niektóre rodzaje nieprzestrzegania praw groziły sankcje - podkreśliła.

Maciej Augustyniak z fundacji "Polska bez Barier" mówił, że liczy na odrobinę poświęconego czasu przez tych, którzy na co dzień decydują o polskim prawie. - Tak naprawdę najbardziej zależy mi na tym, żeby poważnie zaczęły być traktowane art. 32 Konstytucji RP i Konwencja ratyfikowana przez Polskę, dotycząca osób z niepełnosprawnościami - podkreślił. Wyjaśnił, że chodzi o likwidację barier i nietworzenie nowych, żeby ludzie z niepełnosprawnościami "mogli być możliwie samodzielni".

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością - pierwszy międzynarodowy akt prawny całościowo ujmujący prawa osób niepełnosprawnych. Polska podpisała Konwencję w 2007 r. i tym samym znalazła się w gronie 152 państw, które zobowiązały się do przyjęcia rozwiązań prawnych, umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami całkowitą realizację swoich praw. Chodzi o zlikwidowanie przepisów, zwyczajów i praktyk dyskryminujących osoby z niepełnosprawnościaami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR