WHO: świat się starzeje - dotyczy to nie tylko krajów bogatych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: WHO, www.dw.com, MK/Rynek Seniora   02 października 2015 13:16


WHO: świat się starzeje - dotyczy to nie tylko krajów bogatych   Według szacunków WHO do 2050 r. liczba mieszkańców Ziemi w wieku 60+ ulegnie podwojeniu. Fot. Fotolia

Stworzenie systemów opieki zdrowotnej dostosowanych do potrzeb osób starszych – to jedno z zaleceń, jakie w związku z postępującym na całym świecie procesem starzenia się społeczeństw daje WHO. W raporcie opublikowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Organizacja przypomina - do 2050 r. liczba mieszkańców globu w wieku 60+ ulegnie podwojeniu.

- W większości krajów, nawet tych biedniejszych, obserwujemy dziś wzrost długości życia mieszkańców - mówi dr Margaret Chan, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). -  Musimy upewnić się, że te dodatkowe lata życia spędzą oni godnie - w zdrowiu i poczuciu sensu. Osiągnięcie tego celu będzie dobre nie tylko dla osób starszych, ale również dla społeczeństwa jako całości.  

Z danych WHO wynika, że w ciągu nadchodzących 35 lat liczba osób 60+ w skali globu wzrośnie niemal o sto procent, z dotychczasowych 900 mln (12 proc.) do ok. 2 miliardów (22 proc.).

Co ciekawe, populacja osób „60 plus” będzie większa niż liczba dzieci do lat pięciu. Dodatkowo, już wkrótce 80 proc. starszych osób stanowić będą mieszkańcy państw o niskich płacach i zaledwie średnich dochodach.

Raport WHO określa trzy kluczowe obszary, w których powinny być podjęte działania mające na celu przygotowanie państw i społeczeństw do nowej struktury demograficznej. Ich wdrożenie wymagać będzie fundamentalnej zmiany w sposobie postrzegania osób starszych, starzenie się i starości.

Po pierwsze - powinnyśmy pracować nad tym, by uczynić przestrzeń i miejsca, w których żyjemy bardziej przyjaznymi dla osób starszych. Dobrym przykładem takiego działania może być może być stworzenie światowa sieć miast i społeczności przyjaznych osobom starszym (WHO’s Global Network of Age-friendly Cities and Communities) licząca 280 członków z 33 krajów.

Członkowie tej sieci realizują różne projekty - od działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa osób starszych w slaumsach New Delhi, po projekty realizowane w Australii i Irlandii mające na celu przełamanie społecznej izolacji i samotności osób starszych (projekt „Men’s Sheds”).

Kolejnym elementem, na który w ocenie WHO ma kluczowe znaczenie jest konieczność dopasowania systemów opieki zdrowotnej do potrzeb osób starszych. Będzie to wymagało przejścia od systemów, które są zaprojektowane z myślą o leczeniu ostrych chorób, do systemów, które zapewniają bieżącą opiekę w stanach przewlekłych, które są bardziej powszechne w starszym wieku.

WHO zwraca też uwagę na potrzebę przenoszenia określonych rozwiązań z miejsc, w których okazały się one skuteczne do innych krajów. Jako przykład tego typu dobrych praktyk Organizacja wskazuje wprowadzenie w Brazylii zespołów złożonych z różnych specjalistów, takich jak fizjoterapeuci, psychologowie, dietetycy terapeuci zajęciowi, lekarze i pielęgniarki czy mechanizm komputerowego udostępniania dokumentacji medycznej wśród instytucji opieki w Kanadzie.

 - Rządy muszą także opracować systemy opieki długoterminowej - pisze WHO. - Rodziny będą potrzebowały wsparcia, aby zapewnić opiekę swoim bliskim, zwalniając kobiety, które często są głównymi opiekunami dla starszych członków rodziny. Nawet proste rozwiązania, takie jak internetowe wsparcie dla opiekunów rodzinnych wdrożone w Holandii czy stowarzyszenia samopomocowe zrzeszające osoby starsze funkcjonując w Wietnamie mają w sobie duży potencjał.  
 
WHO zwraca także uwagę, że musimy zmienić nasze myślenie na temat osób starszych. Często postrzegamy je stereotypowo, jako osoby w podeszłym wieku, które są kruche i delikatne, często nie w pełni sprawne intelektualnie. W efekcie seniorzy są często traktowani jako beneficjenci pewnych działań podejmowanych przez społeczeństwa, a nie jak ich pełnoprawni członkowie, mający swój wkład w ich rozwój.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.