Wiceminister Bojanowska: jesienią rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2016 09:32

Konferencją "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami" rozpoczęły się w sobotę (1 października) obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Obecna na konferencji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała, że jeszcze w br. rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych.

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W sobotę w Sejmie konferencję objętą patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego otworzył wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który odczytał list do seniorów skierowany przez Kuchcińskiego.

Podkreślono w nim, że od wielu lat odnotowujemy w Polsce niż demograficzny i rosnącą grupę seniorów. "Zmiany powinny zachodzić nie tylko w sposobie postrzegania seniorów, lecz przede wszystkim w takich obszarach jak ochrona zdrowia, profilaktyka, opieka społeczna, dostęp do kultury i edukacji, jednak żeby sprostać tym wyzwaniom potrzebna jest zintegrowana współpraca wielu podmiotów" - wskazał Kuchciński.

Zaznaczył, że bardzo ważne są wszelkie działania na poziomie lokalnym, bo odpowiadają na bieżące problemy mieszkańców i specyfikę regionów. "Stąd znacząca i jakże istotna rola rad seniorów, które z jednej strony potrafią doskonale sprecyzować potrzeby osób starszych, z drugiej zaś określić możliwości samorządów" - dodał.

Wkrótce program rządowy
Wiceminister Bojanowska poinformowała natomiast, że jeszcze w tym roku rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych. - Właściwie już przygotowaliśmy informację o osobach starszych, którą pani premier przedstawi Sejmowi i Senatowi - dodała.

Bojanowska podkreśliła, że zgodnie z badaniami spójności społecznej obecnie w Polsce aktywność osób starszych w partycypacji społecznej jest niższa niż osób młodszych.

Dlatego głównym celem polityki społecznej wobec osób starszych w obszarze aktywności obywatelskiej jest zwiększanie zaangażowania seniorów w życiu społecznym społeczeństw lokalnych oraz wzrost ich roli w rozwiązywaniu problemów społecznych. Bojanowska wskazała, że rady seniorów odgrywają rolę integrującą i koordynującą w działaniach na rzecz polityki społecznej w środowisku lokalnym. - One właśnie pozwalają koncentrować wysiłki, ale i zasoby na rzecz stworzenia wspólnego przedsięwzięcia - powiedziała.

Wzmocnić rady seniorów
Obecna na konferencji przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej posłanka koła Wolni i Solidarni Małgorzata Zwiercan zaznaczyła natomiast, że Międzynarodowy Dzień Osób Starszych powinien być szczególny dla nas wszystkich. - Instytucja rad seniorów nie ma długiej historii, ponieważ została wprowadzona do ustawy o samorządzie w 2013 r. - mówiła.

Podkreśliła, że podczas poprzedniego spotkania z seniorami narzekano na fasadowość działania rad seniorów. - Chcielibyśmy usłyszeć, czy coś się w tej mierze zmieniło - powiedziała.

W trakcie konferencji odbyły się wystąpienia ekspertów w ramach bloków tematycznych dotyczących m.in. potrzeb zdrowotnych seniorów, systemowych rozwiązań wobec osób starszych czy współpracy w środowisku lokalnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR