Wiceminister infrastruktury: listonosz nie może kontrolować, czy mamy w domu sprzęt RTV

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, RPO/Rynek Seniora   28 listopada 2016 15:29


Wiceminister infrastruktury: listonosz nie może kontrolować, czy mamy w domu sprzęt RTV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa potwierdził wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich o braku podstaw prawnych do kontrolowania naszych mieszkań przez pracowników Poczty Polskiej. Okazuje się, że przepisy może zmienić jedynie minister kultury i dziedzictwa narodowego, ponieważ to on nadzoruje politykę audiowizualną.

Wiceminister w odpowiedzi do RPO napisał, że taka kontrola jest możliwa tylko pod warunkiem, że zgodzi się na to właściciel mieszkania. W takiej sytuacji - czyli jeśli kontrola odbywa się za zgodą obywatela - można wydać decyzję o konieczności zarejestrowania odbiornika i zapłaceniu za jego używanie.

Jeśli zatem nie wyrazimy zgody na kontrolę, to ona nie ma podstaw prawnych.

Zobacz CAŁĄ ODPOWIEDŹ WICEMINISTRA

Kazimierz Smoliński podkreślił przy tym, że sposób, w jaki Poczta Polska prowadzi kontrole odbiorników, ograniczony jest obowiązującym prawem. A prawo to - nasza Konstytucja - wyraźnie stanowi, że przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić tylko w sposób określony w ustawie.

Tymczasem o możliwości wchodzenia do mieszkań w celu kontroli abonamentu nie wspomina ustawa o opłatach abonamentowych. O tym, że zadanie kontroli powierzone zostało Poczcie, stanowi rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji, a więc akt niższej rangi niż ustawa.

Do tego - przypomina wiceminister Smoliński - do sprawdzania, czy mamy w domu odbiornik RTV, w ogóle nie są upoważnieni listonosze, tylko upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej.

RPO już na początku listopada informował, że docierają do niego sygnały dotyczące sposobu kontroli posiadania telewizorów i radioodbiorników.

"Chodzi m.in. o wątpliwość, czy pracownik Poczty Polskiej jest uprawniony do wejścia do mieszkania, żeby ustalić, czy obywatel ma telewizor lub radio" - napisał 7 listopada 2016 r. Adam Bodnar do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Czy przepisy zostaną zmienione? Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podkreśla, że choć pracę Poczty nadzoruje właśnie jego resort, to już ewentualna zmiana przepisów o abonamencie tak, by kontrolerom RTV wolno było wchodzić do domów abonentów, należałaby do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo to on zajmuje się polityką audiowizualną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR