Wiceminister rodziny: bezpieczeństwo seniorów i ich aktywność społeczna to nasze priorytety

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 kwietnia 2017 13:08


Wiceminister rodziny: bezpieczeństwo seniorów i ich aktywność społeczna to nasze priorytety Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rządowy program na rzecz aktywności społecznej osób starszych zmierza do poprawy jakości ich życia - powiedziała w piątek (21 kwietnia) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

Bojanowska mówiła o programie Aktywizacja Społeczna Osób Starszych (ASOS). Przypomniała, że jest skierowany do organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów, które mogą się ubiegać o dofinansowanie. Jak poinformowała, granty w wysokości od 20 tys. do 200 tys. zł będą przyznawane w czterech dziedzinach: edukacji, aktywności społecznej promującej integrację międzypokoleniową, partycypacji społecznej i usług społecznych.

Wiceminister podała, że w ramach przyznanych programów, na 362 oferty - 105 projektów dotyczy promocji aktywności ruchowej: są to zajęcia z nordic walking i pływania, rajdy piesze i rowerowe, gimnastyka, taniec. Wspomniała też o największych imprezach w ramach programu - np. 27 maja w Łazach odbędzie się ogólnopolska olimpiada sportowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku i organizacji senioralnych, w której weźmie udział 1 tys. zawodników. Wymieniła też projekty "Rowerem po zdrowie" - w 30 miejscowościach województwa zachodniopomorskiego bierze w nim udział 1,8 tys. seniorów - oraz "Nie daj się cukrzycy" - zajęcia gimnastyczne dla ok. 1 tys. diabetyków.

Wiceminister podkreśliła, że na ten rok nie są już planowane kolejne konkursy. Najbliższy - na 2018 r. - zostanie ogłoszony w ostatnim kwartale 2017 r.

Wiceminister przypominała, że oprócz ASOS jest prowadzony program "Senior plus", który trwa do 2020 r. i jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Polega na budowie domów dziennego pobytu dla seniorów, które oprócz udzielanie pomocy w codziennych czynnościach mają świadczyć m.in. usługi edukacyjne, kulturalno-oświatowe i rekreacyjne.

- Należy wspomnieć o prowadzonej od 15 grudnia 2016 akcji informacyjnej "Bezpieczny i aktywny senior". W tym półroczu położyliśmy szczególny nacisk na bezpieczeństwo osób starszych - powiedziała Bojanowska.

Przypomniała, że w tej sprawie MRPiPS podpisało porozumienie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Pocztą Polską. Z kolei w przyszłym roku ministerstwo chce się zająć przede wszystkim zwiększeniem aktywności seniorów. Jej promowaniu ma służyć porozumienie podpisane z Telewizją Polską, "tak żeby kreować tę aktywność osób starszych, pokazywać wartości, jakie płyną z tej aktywności", a także tworzyć pozytywny wizerunek seniorów w mediach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR