Wiceminister rozwoju: środki unijne możemy wydać  na ośrodki opieki i mieszkania chronione
Autor: KL/Rynek Seniora   26 kwietnia 2016 15:40

Środki unijne do tej pory koncentrowały się na rynku pracy. Teraz to się zmienia i coraz większego znaczenia nabiera wsparcie dla rynku opieki i aktywnego starzenia się. Trendem jest  wspieranie tzw. uczenia się przez całe życie czy tworzenie wspólnot mieszkaniowych seniorów - przekonuje wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Paweł Chorąży przedstawił na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej (12 kwietnia br.) informację na temat stanu realizacji priorytetów i programów dotyczących osób starszych.

Wyjaśniał, że wsparcie dla osób starszych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 będzie realizowane w ramach krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych finansowanych ze środków EFS oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Miliony euro na osoby starsze
Jak wskazywał do 2020 r. na działania wspierające w różnych obszarach osoby starsze może zostać wydanych nawet 800 mln euro.

- Tradycyjnie wsparcie unijne koncentrowało się na tych grupach, które były w wieku aktywności zawodowej, ale też na tych, które dzięki wsparciu mogły mieć tą aktywność wydłużaną. Ale w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 -2020 pojawiły się dwa nowe elementy: aktywne i zdrowe starzenie się wyrażające się poprzez programy profilaktyczne i zapobiegające wypadaniu z rynku pracy oraz rozwój usług opiekuńczych - wyjaśniał minister. 

W tej perspektywie finansowej poziom wsparcia mamy rozbity na obszar krajowy i regionalny. Jak wyjaśniał, w odniesieniu do poziomu krajowego chodzi głównie o wypracowanie standardów. Zaangażowane są w to resorty zdrowia, pracy i rozwoju. Zaś na poziomie regionalnym chodzi głównie o poprawę usług opiekuńczych.

Przykłady wydatków
- To wsparcie w programach regionalnych jest koordynowane przez wytyczne ministra rozwoju. W ramach tych środków możliwe jest finansowanie np. wsparcia dla członków rodziny opiekujących się swoimi krewnymi w celu podnoszenia ich kwalifikacji czy wsparcia psychologicznego. Jest też możliwość w ramach tego budżetu tworzenia krótkookresowych miejsc opieki, tak by faktycznie opiekunowie mogli skorzystać z zastępstwa czasowego w swojej codziennej działalności - opisywał  

Chorąży przyznał, że te rozwiązania oczywiście nie mają charakteru systemowego, bo funkcjonują w powiązaniu z polityką wsparcia unijnego.

Wiceminister przypomniał, że o wsparcie unijne można tez starać się rzecz  organizacji tzw. mieszkań chronionych. Chociażby przy organizacji programów rewitalizacji.

- Mocno podkreśliliśmy przy tworzeniu tych programów, że nie powinny sprowadzać się do odnowy jakiejś substancji mieszkaniowej, ale również zmiany jej przeznaczenia. Czyli np. tworzenie pewnych wspólnot mieszkaniowych z w miarę samodzielnymi domami dla seniorów , ale z pewną formą dozoru - wyjaśniał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR