
POLITYKA SENIORALNA
Środki unijne do tej pory koncentrowały się na rynku pracy. Teraz to się zmienia i coraz większego znaczenia nabiera wsparcie dla rynku opieki i aktywnego starzenia się. Trendem jest wspieranie tzw. uczenia się przez całe życie czy tworzenie wspólnot mieszkaniowych seniorów - przekonuje wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Paweł Chorąży przedstawił na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej (12 kwietnia br.) informację na temat stanu realizacji priorytetów i programów dotyczących osób starszych.
Wyjaśniał, że wsparcie dla osób starszych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 będzie realizowane w ramach krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych finansowanych ze środków EFS oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Miliony euro na osoby starsze
Jak wskazywał do 2020 r. na działania wspierające w różnych obszarach osoby starsze może zostać wydanych nawet 800 mln euro.
- Tradycyjnie wsparcie unijne koncentrowało się na tych grupach, które były w wieku aktywności zawodowej, ale też na tych, które dzięki wsparciu mogły mieć tą aktywność wydłużaną. Ale w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 -2020 pojawiły się dwa nowe elementy: aktywne i zdrowe starzenie się wyrażające się poprzez programy profilaktyczne i zapobiegające wypadaniu z rynku pracy oraz rozwój usług opiekuńczych - wyjaśniał minister.
W tej perspektywie finansowej poziom wsparcia mamy rozbity na obszar krajowy i regionalny. Jak wyjaśniał, w odniesieniu do poziomu krajowego chodzi głównie o wypracowanie standardów. Zaangażowane są w to resorty zdrowia, pracy i rozwoju. Zaś na poziomie regionalnym chodzi głównie o poprawę usług opiekuńczych.
Przykłady wydatków
- To wsparcie w programach regionalnych jest koordynowane przez wytyczne ministra rozwoju. W ramach tych środków możliwe jest finansowanie np. wsparcia dla członków rodziny opiekujących się swoimi krewnymi w celu podnoszenia ich kwalifikacji czy wsparcia psychologicznego. Jest też możliwość w ramach tego budżetu tworzenia krótkookresowych miejsc opieki, tak by faktycznie opiekunowie mogli skorzystać z zastępstwa czasowego w swojej codziennej działalności - opisywał
Chorąży przyznał, że te rozwiązania oczywiście nie mają charakteru systemowego, bo funkcjonują w powiązaniu z polityką wsparcia unijnego.
Wiceminister przypomniał, że o wsparcie unijne można tez starać się rzecz organizacji tzw. mieszkań chronionych. Chociażby przy organizacji programów rewitalizacji.
- Mocno podkreśliliśmy przy tworzeniu tych programów, że nie powinny sprowadzać się do odnowy jakiejś substancji mieszkaniowej, ale również zmiany jej przeznaczenia. Czyli np. tworzenie pewnych wspólnot mieszkaniowych z w miarę samodzielnymi domami dla seniorów , ale z pewną formą dozoru - wyjaśniał.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych