Wiceprezes NIK: działania NFZ, ministra i urzędów pracy nie skutkują
Autor: MK/Rynek Seniora   20 marca 2015 14:08

Kulejąca aktywizacja zawodowa osób w wieku 50+ oraz problem z dostępnością do świadczeń zdrowotnych dla osób powyżej 60. r.ż. Takie zagadnienia poruszał podczas posiedzenia sejmowej komisji senioralnej Jacek Uczkiewicz, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli. Zapowiedział też kolejne kontrole pomiotów publicznych związanych z realizacją zadań polityki senioralnej.

- Kwestie polityki senioralnej w strategii kontrolnej Izby zostały uznane za jeden z priorytetów – mówił Uczkiewicz. - Planując  nasze kontrole przeprowadzamy zawsze analizy ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu administracji publicznej.

NIK określił pięć obszarów działania podmiotów publicznych, w których ryzyko występowania nieprawidłowości ma charakter długotrwały (ryzyko horyzontalne). Jednym z nich są działania mające na celu walkę z długotrwałymi, negatywnymi zmianami społeczno-demograficznymi.  

- Z tym się wiąże również kwestia kontroli realizacji polityki rodzinnej.  W jej ramach podejmowane są również kontrole, które w bezpośredni lub pośredni sposób dotyczą seniorów - poinformował Uczkiewicz.

Działania ministra i urzędów pracy bez rezultatu
Jedną z nich była kontrola dotycząca aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia osób powyżej 50 r. ż.  

- Ustalenia są niewesołe. Działania podejmowane przez właściwego ministra i urzędy pracy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów - relacjonował wiceprezes NIK. - Przykładowo, w latach 2009-2012 liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych w tej grupie wiekowej wzrosła o ponad 15 proc., podczas gdy liczba pozostałych o niespełna 8 proc.

Uczkiewicz podkreślił, że powiatowe urzędy pracy wykonywały zadania aktywizujące w warunkach nadwyżki popytu nad podażą miejsc pracy. – Zaś skuteczność stosowanych instrumentów mających zwiększyć aktywność osób bezrobotnych z tej grupy wiekowej obniżały takie uwarunkowania, jak to, że zdecydowana większość ofert pracy niesubsydiowanych zgłoszonych do objętych kontrolą urzędów dotyczyła zatrudnienia za minimalne wynagrodzenie i na podstawie krótkookresowych umów.

- Pojawiające się oferty związane były również z koniecznością założenia działalności gospodarczej. W oczywisty sposób nie wychodziło to naprzeciw oczekiwaniom osób 50+, gdyż ci poszukiwali stałej pracy, podejmowanej w ramach stosunku pracy, z perspektywą na dłuższe zatrudnienie - mówił Uczkiewicz.

Nieprawidłowości przy zatrudnieniu
Dla większości potencjalnych pracodawców złożenie oferty pracy wiązało się z pozyskiwaniem  wsparcia finansowego. - Stwierdziliśmy powtarzające się oferty tych samych przedsiębiorców, co może świadczyć o tym, że wykorzystywali oni ten mechanizm jako swego rodzaju dźwignię finansową - niestabilność oferowanych miejsc pracy była oczywista – tłumaczył Uczkiewicz.

W przypadku ofert pracy niesubsydiowanej widoczna była tendencja do traktowania ich jako tzw. ofert otwartych. Oznacza to, że pracodawcy nie oczekiwali pomocy PUP w znalezieniu odpowiedniego pracownika, a tylko podania przez urząd pracy oferty do wiadomości publicznej.  – Zaś po wyszukaniu przez urząd odpowiedniego kandydata pod różnymi pretekstami takie oferty wycofywano. Czyli chodziło tutaj o poszukiwanie osób do zatrudnienia na czarno – mówił Uczkiewicz.

Według szacunków dyrektorów powiatowych urzędów pracy skontrolowanych przez NIK, prawie 50 proc. bezrobotnych w grupie wiekowej 50+ nie było faktycznie zainteresowanych zatrudnieniem. – Rejestrowali się głównie celem uzyskania statusu osoby bezrobotnej, potrzebnego do uzyskiwania świadczeń z świadczeń z pomocy społecznej, zwolnień z opłat oraz uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego.  

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.