
Nie jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie obowiązuje zróżnicowany wiek emerytalny; dziwi zainteresowanie wiceszefa KE Fransa Timmermansa Polską - ocenił w środę (30 sierpnia) wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz. Nie wykluczył protestu "S" w Brukseli.
Jego zdaniem, Komisja Europejska próbuje ingerować w sprawy, w które nie powinna.
Od 1 października wiek emerytalny w Polsce zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego.
- Teraz tylko pan Timmermans próbuje nam przeszkadzać - ocenił w radiowej Jedynce Majchrowicz nawiązując do stanowiska Komisji Europejskiej, której zdaniem odmienny wiek emerytalny w Polsce jest dyskryminacją.
- Niewykluczone, że będziemy protestować pod siedzibą Unii Europejskiej przeciwko temu, że Unia próbuje ingerować w sprawy, w które nie powinna - dodał.
Majchrowicz podkreślił, że nie jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie obowiązuje taki zróżnicowany wiek emerytalny.
- Dziwi nas bardzo, że akurat pan Timmermans interesuje się głównie Polską - dodał.
Jak powiedział obniżenie wieku emerytalnego to uprawnienie, a nie przymus.
- Jest to uprawnienie pracownika. Jeżeli pracownik będzie zdrowy, będzie firmie potrzebny (...) będzie mógł nadal pracować. Nikt nie będzie go wypychał na emeryturę - powiedział.
Pod koniec lipca KE poinformowała o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych. Główne zastrzeżenia dot. dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem Komisji jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
W poniedziałek KE otrzymała obszerną odpowiedź od Polski, w której rząd poddaje pod wątpliwość uprawnienia KE do prowadzenia dialogu dotyczącego spraw wewnętrznych kraju.
- W swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące wątpliwości Komisji Europejskiej, mając nadzieję na dalsze prowadzenie dialogu w sposób merytoryczny i pozbawiony elementów politycznych - podkreślono w komunikacie polskiego MSZ.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych