Wiele kobiet może nie otrzymać emerytury minimalnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   03 października 2016 12:00


Wiele kobiet może nie otrzymać emerytury minimalnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety przebywające na urlopie wychowawczym przed rokiem 1999 r. mogą mieć problemy, by dostać gwarantowany tysiąc złotych emerytury - zauważa Dziennik Gazeta Prawna. Prawo do tego świadczenia będzie uzależnione tylko od okresów składkowych - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Po zmianach okres opieki nad potomstwem nie będzie uznawany - alarmuje DGP. 

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, aby ubiegać się o emeryturę, zainteresowani muszą przede wszystkim osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Kobiety muszą udowodnić 22 lata składkowe i nieskładkowe, mężczyźni zaś 25 takich lat.

I tu pojawia się problem dotyczący urlopu wychowawczego. Jak tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert emerytalny, kobiety, które zajmowały się dziećmi do końca 1998 r., mają ten okres zaliczany do stażu emerytalnego jako nieskładkowy. Po tym terminie zaś budżet państwa płaci składki za "wychowawczy". 

Kobiety rodzące przed 1999 r. miały prawo do wychowawczego z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie, bez względu na liczbę dzieci, do 6 lat. Natomiast dodatkowe 3 lata przysługiwały na każde dziecko, na które był przyznany zasiłek pielęgnacyjny.

Gdyby dzisiaj taka kobieta występowała o emeryturę minimalną, to w razie posiadania trójki dzieci musi udowodnić, że płacono za nią składki przez 16 lat.

Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej stwierdza, że pozbawienie ubezpieczonych możliwości doliczenia do stażu emerytalnego urlopu wychowawczego na dzieci urodzone przed 1999 r. może być niezgodne z konstytucją - prawo bowiem zadziała wstecz. Dodaje, że dyskryminuje przede wszystkim matki, które przejęły na siebie ciężar zajmowania się niepełnosprawnymi dziećmi.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR