Wielkopolskie: do 4 stycznia można składać wnioski w ramach programu Senior plusPAP/Rynek Seniora - 06 grudnia 2018 10:41


Do 4 stycznia samorządy mogą składać wnioski w ramach programu Senior plus na 2019 rok. W ub. roku do Wielkopolski w ramach programu trafiło łącznie prawie 5 mln zł.

Wicewojewoda Marlena Maląg podkreśliła w środę na konferencji prasowej, że w skali kraju na funkcjonowanie programu Senior plus zostanie zabezpieczonych 80 mln zł.

Maląg tłumaczyła, że program składa się z dwóch modułów. Jeden z nich zakłada dofinansowanie na tworzenie nowych dziennych domów seniora, lub klubów seniora i ich wyposażenia, natomiast drugi - na dofinansowanie działalności placówek.

- Program dedykowany jest samorządom; to one mogą aplikować o utworzenie nowych domów, czy klubów seniora na swoich terenach. Nam zależy na tym, aby w województwie wielkopolskim, realizując tę przyjazną politykę prorodzinną, tych domów i klubów powstawało jak najwięcej. Do tej pory mamy kilkadziesiąt takich klubów, a więc ta mapa nie jest tak bardzo wypełniona jak byśmy chcieli - czyli na 226 samorządów, które na terenie województwa funkcjonują - podkreśliła Maląg.

Dodała, że "od czasu funkcjonowania tej polityki senioralnej, w skali województwa wielkopolskiego pozyskanych zostało niespełna 9 mln zł, a tylko w roku 2018 prawie 5 mln zł, czyli widzimy, że jest taka potrzeba i dlatego też chcemy wspierać te jednostki samorządu w tworzeniu nowych miejsc, bo taka jest potrzeba dzisiejszego czasu. Seniorzy żyją coraz dłużej, a więc zaopiekowanie się tymi ludźmi, stworzenie godnych warunków na jesieni życia - tak naprawdę jest naszym obowiązkiem".

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Łukasz Krysztofiak podkreślił, że w ostatnich latach zmieniają się też potrzeby samych seniorów. Jak wskazał, "widzimy, że odpowiedzią na te potrzeby jest m.in. program Senior plus".

- Najlepiej by było, gdyby każda gmina miała taką placówkę, w każdej gminie są przecież seniorzy. My dostrzegamy tę ich aktywność, wiemy, że w gminach funkcjonują rady seniorów, wspierają one jednostki samorządów w wykonywaniu ich zadań - warto więc podać seniorom pomocną dłoń i przygotować im taką placówkę. My zapewniamy finansowanie na etapie placówki; dostosowanie placówki do potrzeb, zapewniamy wyposażenie jej w niezbędny sprzęt i również dopłacamy do bieżącego utrzymania każdego miejsca - mówił Krysztofiak.

- Z roku na rok wzrasta liczba samorządów, które korzystają ze wsparcia, jakie daje ten program, natomiast cały czas dostrzegamy, że są duże możliwości dalszego rozwoju - dodał.

Jak podano w czasie konferencji prasowej, w skali kraju jest ponad 550 placówek dla seniorów, w których znajduje się miejsce dla ponad 14,2 tys. osób.

Samorządy na złożenie wniosku w ramach programu Senior plus mają czas do 4 stycznia 2019 roku.