Wielkopolskie: do 4 stycznia można składać wnioski w ramach programu Senior plus

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 grudnia 2018 10:41


Wielkopolskie: do 4 stycznia można składać wnioski w ramach programu Senior plus Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do 4 stycznia samorządy mogą składać wnioski w ramach programu Senior plus na 2019 rok. W ub. roku do Wielkopolski w ramach programu trafiło łącznie prawie 5 mln zł.

Wicewojewoda Marlena Maląg podkreśliła w środę na konferencji prasowej, że w skali kraju na funkcjonowanie programu Senior plus zostanie zabezpieczonych 80 mln zł.

Maląg tłumaczyła, że program składa się z dwóch modułów. Jeden z nich zakłada dofinansowanie na tworzenie nowych dziennych domów seniora, lub klubów seniora i ich wyposażenia, natomiast drugi - na dofinansowanie działalności placówek.

- Program dedykowany jest samorządom; to one mogą aplikować o utworzenie nowych domów, czy klubów seniora na swoich terenach. Nam zależy na tym, aby w województwie wielkopolskim, realizując tę przyjazną politykę prorodzinną, tych domów i klubów powstawało jak najwięcej. Do tej pory mamy kilkadziesiąt takich klubów, a więc ta mapa nie jest tak bardzo wypełniona jak byśmy chcieli - czyli na 226 samorządów, które na terenie województwa funkcjonują - podkreśliła Maląg.

Dodała, że "od czasu funkcjonowania tej polityki senioralnej, w skali województwa wielkopolskiego pozyskanych zostało niespełna 9 mln zł, a tylko w roku 2018 prawie 5 mln zł, czyli widzimy, że jest taka potrzeba i dlatego też chcemy wspierać te jednostki samorządu w tworzeniu nowych miejsc, bo taka jest potrzeba dzisiejszego czasu. Seniorzy żyją coraz dłużej, a więc zaopiekowanie się tymi ludźmi, stworzenie godnych warunków na jesieni życia - tak naprawdę jest naszym obowiązkiem".

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Łukasz Krysztofiak podkreślił, że w ostatnich latach zmieniają się też potrzeby samych seniorów. Jak wskazał, "widzimy, że odpowiedzią na te potrzeby jest m.in. program Senior plus".

- Najlepiej by było, gdyby każda gmina miała taką placówkę, w każdej gminie są przecież seniorzy. My dostrzegamy tę ich aktywność, wiemy, że w gminach funkcjonują rady seniorów, wspierają one jednostki samorządów w wykonywaniu ich zadań - warto więc podać seniorom pomocną dłoń i przygotować im taką placówkę. My zapewniamy finansowanie na etapie placówki; dostosowanie placówki do potrzeb, zapewniamy wyposażenie jej w niezbędny sprzęt i również dopłacamy do bieżącego utrzymania każdego miejsca - mówił Krysztofiak.

- Z roku na rok wzrasta liczba samorządów, które korzystają ze wsparcia, jakie daje ten program, natomiast cały czas dostrzegamy, że są duże możliwości dalszego rozwoju - dodał.

Jak podano w czasie konferencji prasowej, w skali kraju jest ponad 550 placówek dla seniorów, w których znajduje się miejsce dla ponad 14,2 tys. osób.

Samorządy na złożenie wniosku w ramach programu Senior plus mają czas do 4 stycznia 2019 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR