
Włochy to kraj stale starzejącej się ludności i młodych ludzi, których zdecydowana większość mieszka z rodzicami - taki obraz demograficzny przedstawiono w środę (17 maja) w raporcie Instytutu Statystycznego Istat.
Według danych Istat osób powyżej 65. roku życia jest we Włoszech 13,5 mln i stanowią one 22 proc. ludności kraju. To oznacza, że w tej kategorii Włochy są w czołówce w Unii Europejskiej, gdzie wyprzedziły Niemcy.
Pod względem starzenia się ludności Italia zajmuje jedno z najwyższych miejsc na świecie - odnotowano w analizie danych; ponad 4 mln osób to ludzie, którzy ukończyli 80 lat.
Aż 68 proc. osób, które mają do 34 lat, mieszka nadal z rodzicami, co również plasuje Włochy w europejskiej czołówce. Takie zjawisko, nazywane "Bamboccioni" już wcześniej było popularne. Wtedy jednak sądzono, że Włosi nie chcą z własnej woli opuszczać rodzinnego "gniazdka". Obecnie jest to związane z kryzysem - brakiem możliwości kupna własnego mieszkania czy domu z powodu złej sytuacji finansowej.
W raporcie poinformowano, że 6,4 mln osób chciałoby pracować, ale nie ma zatrudnienia. Liczba ta uwzględnia zarówno bezrobotnych, jak i tych, którzy nie szukają pracy.
Ponadto, jak ogłosił Istat, 3,6 mln rodzin nie ma przychodów z pracy, czyli nie ma w nich osób pracujących i emerytów. Rodziny te utrzymują się z zasiłków i różnych form pomocy społecznej, ale także na przykład z wynajmu swoich domów.
Kolejna kategoria, w której Włochy plasują się w czołówce europejskiego rankingu, to odsetek osób w wieku 15-29 lat należących do pokolenia nazywanego Neet, czyli takich, które nie uczą się i nie pracują. Jest ich 2,2 mln, co stanowi ponad 24 proc. ogółu młodzieży.
W 60-milionowych Włoszech mieszka około 5 mln cudzoziemców. Co czwarty to imigrant z Rumunii. Dwie następne najliczniejsze grupy narodowościowe to Albańczycy i Marokańczycy.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych