Włochy: coraz więcej seniorów i młodych "na garnuszku mamy"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 maja 2017 15:59


Włochy: coraz więcej seniorów i młodych "na garnuszku mamy" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Włochy to kraj stale starzejącej się ludności i młodych ludzi, których zdecydowana większość mieszka z rodzicami - taki obraz demograficzny przedstawiono w środę (17 maja) w raporcie Instytutu Statystycznego Istat.

Według danych Istat osób powyżej 65. roku życia jest we Włoszech 13,5 mln i stanowią one 22 proc. ludności kraju. To oznacza, że w tej kategorii Włochy są w czołówce w Unii Europejskiej, gdzie wyprzedziły Niemcy.

Pod względem starzenia się ludności Italia zajmuje jedno z najwyższych miejsc na świecie - odnotowano w analizie danych; ponad 4 mln osób to ludzie, którzy ukończyli 80 lat.

Aż 68 proc. osób, które mają do 34 lat, mieszka nadal z rodzicami, co również plasuje Włochy w europejskiej czołówce. Takie zjawisko, nazywane "Bamboccioni" już wcześniej było popularne. Wtedy jednak sądzono, że Włosi nie chcą z własnej woli opuszczać rodzinnego "gniazdka". Obecnie jest to związane z kryzysem - brakiem możliwości kupna własnego mieszkania czy domu z powodu złej sytuacji finansowej.

W raporcie poinformowano, że 6,4 mln osób chciałoby pracować, ale nie ma zatrudnienia. Liczba ta uwzględnia zarówno bezrobotnych, jak i tych, którzy nie szukają pracy.

Ponadto, jak ogłosił Istat, 3,6 mln rodzin nie ma przychodów z pracy, czyli nie ma w nich osób pracujących i emerytów. Rodziny te utrzymują się z zasiłków i różnych form pomocy społecznej, ale także na przykład z wynajmu swoich domów.

Kolejna kategoria, w której Włochy plasują się w czołówce europejskiego rankingu, to odsetek osób w wieku 15-29 lat należących do pokolenia nazywanego Neet, czyli takich, które nie uczą się i nie pracują. Jest ich 2,2 mln, co stanowi ponad 24 proc. ogółu młodzieży.

W 60-milionowych Włoszech mieszka około 5 mln cudzoziemców. Co czwarty to imigrant z Rumunii. Dwie następne najliczniejsze grupy narodowościowe to Albańczycy i Marokańczycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR