Wojewoda opolski powołał Radę ds. Polityki Senioralnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   07 maja 2015 12:17

Radę ds. Polityki Senioralnej powołano w czwartek (7 maja) przy wojewodzie opolskim. Jej celem ma być m.in. koordynacja działań na rzecz rozwoju usług społecznych i opiekuńczych dla osób starszych, a jedną z pierwszych inicjatyw - organizacja targów senioralnych.

W skład rady weszło w sumie 21 osób. Znaleźli się w niej - oprócz przedstawicieli służb wojewody, urzędu marszałkowskiego oraz opolskiego urzędu miasta - reprezentanci organizacji skupiających seniorów i organizacji prowadzących działalność na ich rzecz. Np. przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu czy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej; Fundacji Czas; przedstawiciele organizacji kombatanckich i kresowych; Opolskiej Fundacji KTOTO - Zrozumieć Alzheimera; Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej; MOPR w Opolu; Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych czy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Koordynacja, inspiracja, promocja
Jak podał rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński rada ma inspirować i koordynować działania na rzecz rozwoju usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych; promować wdrażanie systemu teleopieki oraz wykorzystanie innowacyjnych technologii w ułatwieniu organizacji opieki dla osób starszych; kreować wdrażanie systemów wsparcia dla opiekunów nieformalnych. Rada ma też działać na rzecz zapobiegania dezintegracji społecznej, promować ideę aktywnego starzenia się oraz wdrażać założenia polityki senioralnej rządu.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński na spotkaniu, na którym wręczono akty powołania członkom rady, mówił że środowisko osób starszych w regionie jest "potężne, ale rozproszone i bardzo zróżnicowane" m.in. pod względem wieku, potrzeb i aktywności.

- Z naszych obserwacji, które prowadzimy od dłuższego czasu wynika, że nie ma jednego miejsca, które - mówiąc językiem młodzieży - ogarniałoby całość problemu i środowiska, reagowało na potrzeby i udostępniało, propagowało czy podpowiadało dobre rozwiązania oraz rozwiązywało problemy - wyjaśniał motywy powołania Rady Wilczyński.

Wśród problemów do rozwiązania wskazał m.in. kwestię ułatwienia komunikacji środowisk seniorów poprzez rozwiązania cyfrowe, takie jak budowanie platformy internetowej czy prowadzone już pod auspicjami urzędu wojewódzkiego wyposażanie organizacji skupiających seniorów w komputery oraz szkolenia w korzystaniu z technik informatycznych. Dodał, że powołana Rada ds. Polityki Senioralnej ma być partnerem dla niego i władz regionu do dalszego kreowania tej polityki.

Targi senioralne
Jedną z pierwszych inicjatyw z udziałem Rady, będzie organizacja zaplanowanych na 23 września targów senioralnych. Doradca wojewody ds. polityki senioralnej Krzysztof Kawałko wyjaśniał, że ma to być impreza, na której prezentowane będą produkty i usługi dla seniorów, ich rodzin i opiekunów.

Prócz tego zaplanowano, iż na targach odbędą się seminaria, dyskusje i prezentacje poświęcone problemom środowiska, a także wystawy, występy i prezentacje ofert, która pokażą seniorom jak spędzać wolny czas, jak się aktywizować, gdzie działać czy dbać o zdrowie i urodę. Udzielane będą też porady prawne.

Targi mają odbyć się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Aby zapewnić udział w nich seniorów z całego regionu służby wojewody podejmą rozmowy z gminami o możliwości zorganizowania dowozu osób starszych. Na potrzebę zorganizowania takiego transportu na terenie Opola i poza nim wskazywali już w czwartek przedstawiciele środowisk senioralnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.