Wrocław: darmowa komunikacja także dla osób represjonowanych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Seniora   20 czerwca 2016 10:56


Wrocław: darmowa komunikacja także dla osób represjonowanych Od 14 czerwca 2016 r. kombatanci, weterani i osoby reresjonowane mogą jeździć miejską komunikacją we Wrocławiu za darmo. Fot. MPK Wrocław

W tramwajach i autobusach MPK we Wrocławiu od połowy czerwca osoby represjonowane i opozycja antykomunistyczna mogą jeździć za darmo. Gdzie można starać się o dokumenty potwierdzające taki status?

Od 14 czerwca 2016 r. poszerzył się katalog uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów MPK we Wrocławiu. Radni przegłosowali, że przywilej ten będzie obejmował: „weteranów, osoby represjonowane z powodów politycznych, działaczy opozycji antykomunistycznej, kombatantów oraz inne osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego”.

Jak się o taki status starać i gdzie, określają stosowne ustawy.  

Jednym z powszechnie znanych dokumentów jest Zaświadczenie o Uprawnieniach Kombatanckich (tzw. książeczka kombatancka). Przyznawana jest byłym żołnierzom i partyzantom różnych wojen (m.in. II wojny światowej) i wydaje ją Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w przypadku, gdy wnioskodawca udowodni np. udział w walkach - tłumaczy Gazeta Wrocławska. 

Status działacza opozycji czy też represjonowanego również przyznaje ten sam urząd co w przypadku kombatantów. Są specjalne legitymacje osoby represjonowanej i legitymacje działacza opozycji antykomunistycznej. Procedura nadawania statusu rozpoczyna się w Instytucie Pamięci Narodowej. Tam należy złożyć wniosek o wydanie decyzji w sprawie spełnieniu warunków do nadania specjalnych uprawnień. Dopiero po pozytywnej decyzji Instytutu można zwrócić się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o wydanie legitymacji.

Jak informuje MPK we Wrocławiu, spółka przewozi prawie 200 mln pasażerów rocznie. 

Więcej:  www.gazetawroclawska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR