
Seniorzy z Polski, Włoch, Czech oraz Francji wzięli we wtorek (6 lutego) udział w spotkaniu poświęconym technologii wirtualnej rzeczywistości. To finał projektu, którego celem było zapoznanie starszych ludzi z nowymi technologiami w dostępie do kultury.
Wtorkowe spotkanie było zwieńczeniem międzynarodowego projektu 60+ Virtual Culture, realizowanego w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne w Edukacji Dorosłych.
W ramach tego przedsięwzięcia seniorzy z Polski oraz Czech, Włoch i Francji uczyli się korzystać z nowych technologii w dostępie do kultury. Organizatorem projektu jest wrocławskie Stowarzyszenie Żółty Parasol.
Jak powiedziała Joanna Warecka, prezes Stowarzyszenia Żółty Parasol, seniorzy są nie tylko uczestnikami zajęć, ale również nauczycielami. - Zajęcia prowadzą pary składające się z doświadczonego seniora oraz młodego eksperta; osoba starsza lepiej rozumie potrzeby uczestników, podczas gdy młoda osoba posiada większą wiedzę z zakresu nowych technologii - powiedziała Warecka.
W ramach projektu prowadzone są kursy poświęcone korzystaniu z kultury za pomocą internetu. Osoby starsze uczą się m.in., jak dotrzeć do informacji, zarezerwować bilety, czy zwiedzić wirtualne muzeum.
- Chcemy ułatwić seniorom uczestnictwo w kulturze; podczas gdy młodzi ludzie mają wiele możliwości, osoby starsze często pozostają w domu. Wirtualne narzędzia dostarczają im możliwości poznawcze i pozwalają pozostać aktywnym - zaznaczyła prezes.
Wtorkowe spotkanie, na którym prezentowano narzędzia wirtualnej rzeczywistości odbyło się w Centrum Innowacji "Przejście", nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wzięli w nim udział seniorzy z Polski oraz Czech, Francji i Włoch. - Narzędzia wirtualnej rzeczywistość pozwalają na rozwijanie funkcji motorycznych i poznawczych u osób starszych. Mogą też zmniejszyć ryzyko lub opóźnić rozwój demencji - dodała Warecka.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych