Wrocław: wszczęto procedurę zwolnienia policjantów, którzy mieli uderzyć 82-latkęPAP/Rynek Seniora - 02 sierpnia 2017 10:07


Komendant Miejski Policji we Wrocławiu wszczął procedurę usunięcia ze służby dwojga policjantów, którzy w trakcie interwencji mieli uderzyć 82-letnią kobietę. Policjanci interweniowali w związku z kradzieżą w sklepie, której miała dopuścić się starsza kobieta.

Jak powiedział we wtorek PAP rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, procedura wydalenia ze służby została wszczęta po tym, jak Komendant Miejski Policji zapoznał się z materiałami tej sprawy, które zostały dostarczone przez policję i prokuraturę.

Petrykowski nie podał, kiedy procedura usunięcia funkcjonariuszy z policji może się zakończyć.

W zeszłym tygodniu wrocławska prokuratura postawiła dwojgu policjantom zarzuty przekroczenia uprawnień. Nie przyznali się oni do winy.

Do wydarzeń, które są przedmiotem prokuratorskiego śledztwa doszło w grudniu 2015 r. w sklepie przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. Postępowanie zostało wszczęte w zeszłym tygodniu, po tym jak śledczy otrzymali materiały z Komendy Miejskiej Policji. Zostały one sporządzone w związku z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko tym funkcjonariuszom.

Prokuratura podała, że podczas interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej 82-letnia kobieta została dwukrotnie uderzona ręką przez policjantów, była też szarpana.

- Zastosowano wobec niej, nieadekwatne do jej zachowania środki przymusu bezpośredniego w postaci użycia siły fizycznej, to jest obezwładnienia i założenia kajdanek na ręce - powiedziała wcześniej PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

Policjantom grozi do trzech lat więzienia.