Wszystko wskazuje na to, że czeka nas eksplozja długowieczności
Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia   19 sierpnia 2017 15:00

Jak przekonuje prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, liczba polskich stulatków może wzrosnąć w ciągu zaledwie 20 lat nawet pięciokrotnie. Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa rewolucja demograficzna.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2016 roku żyło w Polsce 223 tys. osób w wieku 90+ oraz 4,9 tys. stulatków. Prognoza ludnościowa GUS z 2014 roku przewiduje, że w 2035 roku liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387,8 tys., a stulatków będzie żyło w Polsce aż 20,7 tys.

Zdaniem demografa, nie bez powodu badacze zajmujący się tym procesem w krajach zachodnich mówią o eksplozji długowieczności, czy eksplozji stulatków, albowiem mamy do czynienia ze zmianami, które są gigantyczne. Zwrócił uwagę, że w przypadku polskich 90-latków w ciągu ostatnich stu lat ich liczba wzrosła aż dziesięciokrotnie.

W opinii specjalisty, proces starzenia się ludności ma podwójny charakter. Nie tylko mamy do czynienia z bardzo szybkim wzrostem liczby seniorów w wieku 65+, co jest konsekwencją powojennego "baby boom", ale równocześnie następuje wewnętrzny proces starzenia się populacji seniorów.

Według niego liczba "młodych" 90-latków (90-94 lata) w ciągu najbliższych 20 lat ma wzrosnąć o ponad 60 proc. Jeszcze większy wzrost nastąpić ma w przypadku osób w wieku 95+, których przybędzie nawet 3,5-krotnie, a najwięcej przybędzie stulatków, których będzie nawet 4-5-krotnie więcej niż obecnie

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR