Wyborcze rozwiązania dla seniorów w Białymstoku: teleopieka i darmowa złota rączka

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 września 2018 09:54


Wyborcze rozwiązania dla seniorów w Białymstoku: teleopieka i darmowa złota rączka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

System teleopieki poprzez tzw. bransoletki życia, bezpłatna pomoc teleinformatyczna przy awarii komputera lub internetu, czy więcej cyklicznych wydarzeń kulturalnych dla tego środowiska - to skierowane do seniorów w mieście pomysły komitetu wyborczego "Białystok na TAK".

Startujący w wyborach do rady miasta komitet poinformował we wtorek (18 września), że rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miasta Białystok, dotyczącej programu polityki senioralnej miasta na lata 2019-2021.

- W Białymstoku, mimo wielu działań, które są podejmowane przez organizacje pozarządowe ale też i przez miasto, brakuje dobrej i spójnej polityki senioralnej - uzasadniał te działania kandydat na prezydenta miasta Tadeusz Arłukowicz, który właśnie z komitetu "Białystok na TAK" startuje.

Działacze komitetu uważają, że Białystok nie wykorzystuje szans na pozyskiwanie pieniędzy np. z programu Senior plus (m.in. na otwieranie domów pomocy społecznej). Wśród konkretnych rozwiązań proponuje np. system teleopieki nad osobami w podeszłym wieku poprzez tzw. bransoletki życia. To urządzenia pozwalające jednym przyciskiem skontaktować się z numerem alarmowym lub wezwać pomoc, jest tam też czujnik upadku i lokalizator GPS.

Komitet "Białystok na TAK" poinformował we wtorek również o pomyśle rozszerzenia projektu "złotej rączki" dla seniorów, czyli bezpłatnej pomocy np. w drobnych naprawach (miasto realizuje ten pomysł od sierpnia), również o bezpłatny tzw. help desk, czyli pomoc przy problemach informatycznych lub ze sprzętem komputerowym. Jego kandydaci w wyborach liczą, że seniorzy w mieście nie będą się wtedy bali korzystać z bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Arłukowicz mówił też o ofercie kulturalnej dla seniorów. Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, w Białostockim Ośrodku Kultury będzie powołany specjalny oddział przygotowujący imprezy dla tej grupy wiekowej, np. "Białostockie Senioriady".

Według danych statystycznych, w blisko 300-tysięcznym Białymstoku jest ok. 60 tys. seniorów. Za 20 lat prawie co drugi białostoczanin będzie w takim wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR