Wybory 2015: politycy obiecują seniorom, eksperci oceniają
Autor: DK, MK/Rynek Seniora   17 września 2015 07:50

Politycy usiłują zaskarbić sobie łaski wyborcom w starszym wieku. Ale rozwiązania, które proponują, są albo nieprzemyślane, szkodliwe i nierealistyczne albo zbyt ogólnikowe, żeby wyczytać z nich zapowiedź jakiejkolwiek fundamentalnej zmiany - oceniają specjaliści.

Na wyborczej konwencji PiS Beata Szydło, kandydatka tej partii na premiera, poinformowała, że jej ugrupowanie przygotowało projekt ustawy gwarantującej seniorom po 75 roku życia darmowe leki.

Z kolei premier Ewa Kopacz na konwencji wyborczej PO zapowiedziała wprowadzenie bonu refundacyjnego na leki dla ponad trzech milionów Polaków. Będą mogli z niego skorzystać chorzy, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, zarówno młodzi, jak i starsi.

PO, jeśli wygra wybory, obiecuje też wykorzystane doświadczenia krajów UE w tworzeniu nowych form ubezpieczenia przez pracodawców. Wprowadzone mają zostać ubezpieczenia pielęgnacyjne, których celem będzie wsparcie opieki nad seniorami w warunkach domowych, ośrodków dziennych i stacjonarnych.

W programie zapowiedziano też obronę reformy emerytalnej, wydłużającej stopniowo okres aktywności zawodowej do 67; OFE zostały uznane za trwały element systemu emerytalnego; system emerytalny ma zostać wzbogacony o bardziej powszechny III filar.

Politycy Zjednoczonej Lewicy na swojej konwencji również złożyli obietnice seniorom: postulowali m.in. obniżenie wieku emerytalnego, podwyżkę emerytur o 200 zł i darmowe leki dla najuboższych seniorów.

Szkodliwe bezpłatne leki
Zdaniem ekspertów, propozycje dotyczące seniorów, które padają ze strony partii politycznych, trzeba oceniać bardzo ostrożnie, ponieważ cechują się one dosyć dużym poziomem ogólności.

- W tym kontekście, jako jeden z bardziej konkretnych, jawi się pomysł PiS mówiący o darmowych lekach dla osób po 75 roku życia. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że nie jest on nowy. O pomyśle tym dyskutowano już kilka lat temu. Został odrzucony, ale bynajmniej nie ze względu na potencjalne koszty dla budżetu państwa, lecz dlatego, że pomysł ten dosyć mocno oprotestowały środowiska lekarskie - przypomina prof. dr hab. Piotr Błędowski, z Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH.

Lekarze zwracali uwagę, że jednym z podstawowych problemów zdrowotnych występujących u osób w podeszłym wieku jest wielolekowość. Ułatwienie dostępu do lekarstw mogłoby ten problem jeszcze nasilić. W efekcie koszty tego rozwiązania dla gospodarstw domowych byłyby wyższe niż zyski.

Dostępność do świadczeń, głupcze
Krzysztof Łanda, ekspert rynku farmaceutycznego, prezes fundacji Watch Health Care, stwierdził z kolei: - Pamiętajmy ponadto, że jak oferuje się leki czy inne świadczenia za darmo, to dochodzi do efektu znanego z dawnych czasów PRL. Ludzie zaczynają takie produkty gromadzić w domach. Kiedy leki tracą okres ważności, zwykle lądują w koszu. Dlatego uważam, że musi być jakieś istotne kwotowo współpłacenie ze strony pacjenta - wskazał ekspert.

Łanda podkreślił, że seniorom należy przede wszystkim zapewnić dostęp do lekarza, który mógłby przepisać leki, a dopiero potem zastanawiać się, jak ułatwić im ich zakup.

Dodał, że jeśli bezpłatne leki miałyby być sfinansowane przez przesunięcie pieniędzy z innych świadczeń, to doprowadzi do wzrostu liczby i długości kolejek, a to z kolei na pewno nie spodoba się seniorom.

Nierealistyczny wiek
- Odnosząc się do zapowiedzi obniżenia wieku emerytalnego, to przy całym szacunku dla ich autorów – traktuję je jako zabiegi populistyczne. Na dłuższą metę bowiem utrzymanie wieku emerytalnego na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet jest niemożliwe - podkreśla prof. Błędowski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR