Wybory 2015: propozycje partii dla seniorów diametralnie się różnią
Autor: PAP/Rynek Seniora   21 października 2015 10:01

Zorganizowanie systemu opieki nad osobami niesamodzielnymi? Bezpłatne leki? Więcej wydatków na turnusy rehabilitacyjne. Otwieranie domów dziennego pobytu? Ubezpieczenie pielęgnacyjne? Starszymi powinny się zająć dzieci, a nie państwo? - propozycje partii dla seniorów są zasadniczo odmienne.

Lider sondaży, czyli PiS idzie do wyborów proponując m.in. zreformowanie systemu opieki nad ludźmi niesamodzielnymi i ciężko chorymi, w tym większe finansowe i instytucjonalne wsparcie dla opieki domowej oraz zorganizowanie systemu opieki nad osobami niesamodzielnymi. Chce także zagwarantować seniorom po 75. roku życia darmowe leki.

W programie PiS jest także mowa o wydłużeniu urlopu wychowawczego i zaliczenia go do stażu emerytalnego. Prawo i Sprawiedliwość „przyjmuje jako zasadę konieczność stymulowania przez państwo budowy mieszkań”, zwłaszcza w średnim, społecznym segmencie, zamierza natomiast pozostawić dbanie o mieszkania dla najbiedniejszych w gestii samorządu.

Jak powiedział poseł tej partii Stanisław Szwed, wsparciem dla polskich rodzin ma być także zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, obniżenie wieku emerytalnego oraz wprowadzenie Narodowego Programu Zatrudnienia.

PO: aktywizacja i leczenie w dziennych ośrodkach
W polityce senioralnej PO zapowiada przeszkolenie z zakresu opieki geriatrycznej dla personelu medycznego i opiekunów. Chce także zmienić poziom refundacji leków i zwiększyć wydatki na turnusy rehabilitacyjne dla seniorów o 20 mln złotych, a także uruchomić program badań profilaktycznych w całości finansowany z funduszy publicznych. Zamierza także stworzyć dzienne domy opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi, w wieku powyżej 65. roku życia, w których będzie prowadzona krótkotrwała diagnostyka, leczenie i rehabilitacja pacjentów seniorów, bez konieczności całodobowej hospitalizacji.

Proponuje także kontynuację wspierania edukacji i aktywizacji starszego pokolenia i zwiększenia wydatków na program „Senior - WIGOR”, który przewiduje otwieranie domów dziennego pobytu dla starszych osób.

PO zamierza także skoncentrować się na rozwoju rynku wynajmu mieszkań, wykorzystując do tego środki Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskich Inwestycji Rozwojowych, fundusze wynikające z ustawy o rewitalizacji oraz partnerstwo publiczno-prywatne. W programie PO jest także mowa o uruchomieniu nowego programu „Mieszkanie dostępne”, będącego kontynuacją formuły TBS, „dzięki któremu w ciągu dziesięciu lat powstanie 30 tys. nowych mieszkań”.

Lewicowe postulaty
Rozbudowaną pomoc ze strony państwa dla potrzebujących deklaruje także Zjednoczona Lewica. Proponuje ona m.in. stworzenie systemu opieki nad osobami starszymi, który byłby finansowany m.in. poprzez wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia pielęgnacyjnego (na wzór niemiecki). W programie pojawia się też m.in. pomysł wprowadzenia bonu na opłacenie usług pielęgnacyjnych oraz „urlopu wytchnieniowego” (opieka zastępcza) dla opiekunów osób niepełnosprawnych i starszych, a także zwiększenia środków na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością w urzędach publicznych.

W podobnym kierunku idą propozycje Partii Razem, która obiecuje wybudowanie w każdej gminie dziennego domu opieki dla osób starszych i zależnych finansowanego z budżetu państwa oraz zapewnienie opiekunom osób niesamodzielnych urlopu wypoczynkowego, chorobowego oraz emerytury.

PSL: pieniądze dla pielęgniarek w DPS-ach
Także PSL deklaruje chęć zwiększenia pomocy państwa dla osób starszych. Zapowiada m.in. bezpłatne leki dla seniorów. Ludowcy są też za podniesieniem płacy minimalnej do 1900 zł i emerytury minimalnej do 1200 zł, a także dodatku dla osób rodziców samotnie wychowujących dzieci o co najmniej 150 zł.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.