Wybory w Krakowie: propozycja utworzenia Dziennego Domu Opieki dla Seniora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 października 2018 11:09


Wybory w Krakowie: propozycja utworzenia Dziennego Domu Opieki dla Seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Utworzenie Dziennego Domu Opieki dla Seniora z 200 miejscami stacjonarnymi, w którym wykonywane byłyby także zabiegi ambulatoryjne i świadczone usługi rehabilitacyjne - zapowiada kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann.

Jak mówiła na poniedziałkowej (29 października) konferencji prasowej najlepszym miejscem na utworzenie takiej placówki byłyby budynki i 12 ha terenu po dawnym Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie-Witkowicach.

- Ten dom przyjmowałby osoby starsze w ciągu dnia w sposób ambulatoryjny. Byłaby tam świadczona pomoc medyczna, rehabilitacyjna i zajęcia. Mam na myśli sytuację, kiedy mamy rodzica albo dziadka chorego np. na Alzheimera, potrzebujemy wyjść do pracy i potrzebujemy taką osobę oddać na kilka godzin w bezpieczne miejsce. Chcielibyśmy także, żeby było tam 200 miejsc dla osób, które potrzebują w takim domu przebywać dłużej, stacjonarnie - mówiła Wassermann.

Dodała, że miasto na ten cel mogłoby wykupić teren po szpitalu przy ul. Dożynkowej w Krakowie-Witkowicach, który od lat jest nieużytkowany i był wyceniany na 40 mln zł. - Wydaje się, że w ramach negocjacji ta cena byłaby możliwa do obniżenia do 30 mln zł - powiedziała Wassermann.

Zaznaczyła, że chciałaby, aby w realizację tego projektu zaangażowały się cztery podmioty: gmina Kraków jako właściciel terenu i podmiot prowadzący placówkę, Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko obecna na konferencji mówiła, że w Polsce mamy ogromny deficyt placówek, w których seniorzy z problemami zdrowotnymi mogliby przebywać. 

Dodała, że ministerstwo prowadziło pilotaż dotyczący m.in. dziennych domów opieki medycznej. "- Chcemy wprowadzić w kraju taką formę opieki nad seniorami, którzy wymagają wsparcia społecznego, ale również konkretnych działań zdrowotnych: rehabilitacji, wykonania opatrunku - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Podkreśliła, że byłby to pierwszy tego typu dom w Małopolsce, w którym można by pokazać jak należy opiekować się seniorami z problemami zdrowotnymi.

Radny Krakowa, a wkrótce radny sejmiku Tomasz Urynowicz mówił, że jest szansa dość szybkiego pozyskania na ten projekt funduszy europejskich m.in. w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego lub w ramach kontraktu regionalnego czy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR