Wychowuje wnuczkę, bo rodzice się nią nie interesują. Sąd: babcia będzie rodziną zastępczą

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 kwietnia 2017 15:36


Wychowuje wnuczkę, bo rodzice się nią nie interesują. Sąd: babcia będzie rodziną zastępczą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

5-letnia Roksanka z Olsztyna nie trafi do domu dziecka; pozostanie u babci, która będzie dla niej rodziną zastępczą - postanowił w środę Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sąd rozpatrujący apelacje w tej sprawie prawomocnie pozbawił władzy rodzicielskiej matkę Roksany.

Roksana, pięcioletnia mieszkanka Olsztyna, wychowuje się u babci od urodzenia, ponieważ rodzice się nią nie interesują. Babcia wystąpiła do sądu o pozbawienie rodziców praw rodzicielskich i ustanowienie jej rodziną zastępczą spokrewnioną. Sąd I instancji w Olsztynie pozbawił rodziców władzy rodzicielskiej, ale podjął też decyzję, by dziewczynka zamiast wychowywać się u babci trafiła do domu dziecka.

Apelacje od postanowienia sądu I instancji złożyła matka dziewczynki i pełnomocnik babci Roksany. Postępowanie odwoławcze podobnie jak postępowanie przed sądem I instancji toczyło się przy drzwiach zamkniętych z uwagi na charakter sprawy. Jedynie sentencja wyroku była jawna.

Sąd odwoławczy postanowił w środę zmienić postanowienie sądu rejonowego, ustanawiając babcię rodziną zastępczą spokrewnioną. Utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji o pozbawieniu rodziców 5-latki praw rodzicielskich.

Babcia w rozmowie z dziennikarzami powiedziała, że "czuje ulgę iż sąd zostawił jej Roksankę". Dodała, że pozwoli swojej córce na kontakty z jej dzieckiem. Podkreśliła, że sama wypełnia zalecenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie i uczęszcza na zajęcia w szkole dla rodziców. Wcześniej podawano, że sąd I instancji nie uwzględnił wniosku babci z powodu przesłanek określonych w przepisach ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, mając w szczególności na uwadze rażące zaniedbania obowiązków rodzicielskich i brak odpowiednich kwalifikacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej przez babcię.

- Jesteśmy zadowoleni, że ostatecznie sąd uznał, iż dobro dziecko przemawia, by zostało z babcią. Matka biologiczna dziecka nie jest moją klientką i nie chcę oceniać decyzji sądu o odebraniu jej praw rodzicielskich - powiedział dziennikarzom mec. Andrzej Urbanowicz, pełnomocnik babci ustanowionej przez sąd rodziną zastępczą.

Jak dodał, sąd nie nałożył na babkę żadnych dodatkowych obowiązków.

- Nie ma szczególnych warunków, które były nałożone na Panią Jadwigę, ma należycie wywiązywać się z opieki nad dzieckiem, tak jak wszyscy rodzice. Piecza zastępcza odbywa się pod nadzorem odpowiednich instytucji, przede wszystkim pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i na pewno oni będą interesować się tym, w jaki sposób opieka jest sprawowana - dodał pełnomocnik.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po decyzji sądu I instancji nakazał prokuraturze, by włączyła się do postępowania apelacyjnego.

Uczestnicząca w postępowaniu prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Alicja Ruszczyk powiedziała dziennikarzom, że postanowienie sądu II instancji jest zgodne z wnioskiem prokuratury.

- Prokuratura uważała, że taka sytuacja (ustanowienie babci rodziną zastępczą spokrewnioną - PAP) jest zgodna z dobrem małoletniego dziecka. Dodała, że sąd także przychylił się do wniosku o odebraniu władzy rodzicielskiej matce dziecka.

- Materiał dowodowy, który był zgromadzony, dawał podstawę do takiego rozstrzygnięcia - powiedziała prokurator, nie ujawniając więcej szczegółów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR