Wykluczenie cyfrowe dotyka 80 proc. Polaków po pięćdziesiątce

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   27 kwietnia 2016 11:34


Wykluczenie cyfrowe dotyka 80 proc. Polaków po pięćdziesiątce Im ktoś jest starszy, tym rzadziej korzysta z internetu - tylko co szósty Polak 65+ użytkuje internet. Fot. Fotolia

Jeden na trzech dorosłych Polaków w ogóle nie korzysta z sieci, a sytuacja pogarsza się wraz z wiekiem - tylko co piąta osoba po 50. r.ż. użytkuje internet.

Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, problem wykluczenia cyfrowego dotyczy ponad 10 mln dorosłych Polaków. Najistotniejszym kryterium wykluczenia cyfrowego jest wiek. Według CBOS internet regularnie użytkuje 64 proc. dorosłych Polaków, ale blisko 80 proc. po 50. r.ż. nie korzysta z niego w ogóle. U osób 65+ jest jeszcze gorzej - w sieci surfuje mniej więcej co szósty.

Trzeba pokazać korzyści
Jak podkreślają eksperci, największym problemem nie korzystania z nowych technologii jest brak potrzeby i motywacji.

- Duża część Polaków po 50. r.ż. ma nowe technologie w zasięgu ręki, ale zwyczajnie nie widzi potrzeby korzystania z nich. Dobrym pomysłem jest pokazanie osobom starszym korzyści płynących z bycia w sieci. Możliwość robienia zakupów, posiadanie internetowego konta bankowego, dostęp do szerokiej wiedzy, rozwijanie hobby czy załatwianie spraw urzędowych to tylko niektóre z nich - mówi Piotr Kiser z firmy informatycznej Ailleron. 

Dodaje, że bardzo przydatnymi mogą okazać się wideo konsultacje lekarskie czy wirtualne oddziały banku, które zastępują całkowicie konieczność wyjazdu do placówki i stania w kolejkach. 

W niedługim czasie przepaść pomiędzy użytkownikami internetu i osobami wykluczonymi może się jeszcze bardziej pogłębić. Coraz więcej firm oferuje swoje usługi przez internet.

Umiejętności cyfrowe będą niezbędne
Dzięki środkom unijnym, również rząd rozpoczął cyfryzację administracji, czyli budowę e-państwa. Program między innymi obejmuje obszary e-usług publicznych takich jak e-ZUS, e-sądownictwo, czy e-zdrowie. Celem jest usprawnienie i ułatwienie codziennego funkcjonowania.

Np. w przypadku programu e-zdrowie pacjent ma posiadać internetowe konto, z którego z łatwością może umówić się na wizytę czy śledzić historię swojej choroby. Aby jednak korzystać z coraz większego zakresu usług świadczonych elektronicznie, konieczne jest posiadanie umiejętności cyfrowych, a do tego niezbędna jest odpowiednia polityka edukacyjna.

W tym celu od kilku lat realizowane są rządowe projekty - np. program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) czy program Polska Cyfrowa. Jednym z ich głównych założeń jest podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa. W przypadku programu ASOS są to osoby starsze, szczególnie zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Poza programami rządowymi równie ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe i małe oddolne inicjatywy mające możliwość bezpośredniego dotarcia do osób wykluczonych.

- Nie tylko państwo, ale także my jako społeczeństwo powinniśmy wziąć odpowiedzialność za edukację osób wykluczonych cyfrowo - zachęca Piotr Kiser.

Dodaje, że jedną z ciekawych inicjatyw jest projekt SeniorIT@, który w południowej Polsce walczy z wykluczeniem cyfrowym poprzez organizowanie warsztatów. - Stworzony i realizowany przez młodzież z szkół ponadgimnazjalnych z Bielska-Białej udowadnia, że pomagać może każdy - wyjaśnia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.