Wyliczamy: "najmłodsze" i "najstarsze" województwa to...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski, GUS/Rynek Seniora   03 listopada 2016 15:28


Wyliczamy: "najmłodsze" i "najstarsze" województwa to... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według najnowszych danych GUS 19,9 proc. Polaków to osoby w wieku 60+ (kobiety) i 65+ (mężczyźni). Jednak rozkład obywateli w wieku poprodukcyjnym nie jest równomierny w poszczególnych województwach.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w końcu czerwca 2016 r. ludność Polski liczyła 38 mln 427 tys. osób. 19,9 proc. z nich (7 mln 648 tys.) to osoby w wieku poprodukcyjnym, czyli kobiety 60+ i mężczyźni 65+.

W których województwach jest najwięcej osób starszych?

Oczywiście zachodzi tu korelacja z ogólną liczba ludności - im więcej mieszkańców ma województwo, tym więcej osób w wieku poprodukcyjnym.

Największe skupiska emerytów
Przoduje zatem zdecydowanie woj. mazowieckie: 1 mln 87 tys. osób w wieku poprodukcyjnym, z czego ponad 410 tys. mieszka w podregionie m.st. Warszawa.

Na drugiej pozycji plasuje się woj. śląskie, które zamieszkuje niemal 959 tys. panów 60+ i pań 65+. Tutaj najwięcej seniorów mieszka w podregionach: katowickim (165 tys.), sosnowieckim (159 tys.) i bielskim (134 tys.).

Trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym zajmują - właściwie ex aequo - woj. wielkopolskie (645 tys.) i małopolskie (637 tys.).

Co ciekawe, w woj. mazowieckim seniorów jest więcej od dzieci niemal o 88 tys., w śląskim - aż o 192 tys., w woj. wielkopolskim więcej (o 21 tys.) jest dzieci, podobnie w małopolskim, ale już tylko o niecałe 1500 osób. 

"Najmłodsze" i "najstarsze" województwa
Nieco inaczej przedstawia się rozkład procentowego udziału osób w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności danego województwa. 

Największy udział w populacji osoby starsze mają w woj. łódzkim - jest ich tam 22,2 proc. Następne miejsca zajmują woj. świętokrzyskie (21,4 proc. osób w wieku poprodukcyjnym) i śląskie (21 proc.).

"Najmłodsze" są województwa: warmińsko-mazurskie (18,1 proc. osób w wieku poprodukcyjnym), podkarpackie i wielkopolskie (po 18,5 proc.) oraz pomorskie (18,6 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR