Wymogi stawiane dziennym domom opieki medycznej są nierealne
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   03 czerwca 2015 14:00

W naszej ocenie wymogi, jakie powinny spełniać dzienne domy opieki medycznej są zbyt wyśrubowane. W tej chwili nie mamy prawie nic, a resort postanowił zorganizować placówki od razu z najwyższej półki - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Dobrawa Biadun, ekspert ds. systemu ochrony zdrowia Konfederacji Lewiatan.

Rynek Seniora: Na przełomie II i III kwartału tego roku Ministerstwo Zdrowia zamierza ogłosić konkursy na prowadzenie dziennych domów opieki medycznej. Jak ocenia Pani ten projekt?  
Dobrawa Biadun, ekspert ds. systemu ochrony zdrowia Konfederacji Lewiatan:
Sam pomysł stworzenia dziennych domów opieki medycznej jest naprawdę bardzo słuszny. Tak jak resort pracy chce aktywizować seniorów pozostających w dobrym zdrowiu, tak Ministerstwo Zdrowia idzie w kierunku poprawienia jakości życia i aktywizacji osób w stanie średniociężkim. Placówki te mają być bowiem przeznaczone dla osób niesamodzielnych, w szczególności powyżej 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga hospitalizacji.

MZ: wkrótce konkurs na pilotaż dziennych domów opieki medycznej

Istniejący system opieki nad tymi osobami pokrywa zapotrzebowanie na tak minimalnym poziomie, że można powiedzieć, że zarówno oni sami, jak i ich opiekunowie, którymi w polskich warunkach są najczęściej członkowie rodziny (przeważnie kobiety), są pozostawieni sami sobie. Swego czasu, jako konfederacja zgłaszaliśmy, że podjęcie tego typu inicjatywy jest bardzo potrzebne.

Zdecydowanie gorzej oceniamy jednak sposób, w jaki resort chce ten pomysł realizować.

- Jakie są w takim razie słabe strony tego projektu?
- Bazując na informacjach, którymi w tej chwili dysponujemy (Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło jeszcze konkursu) oraz na opiniach naszych członków, wśród których są również podmioty reprezentujące sektor ochrony zdrowia, mogę stwierdzić, że nasze największe obawy budzi kwestia wymagań wobec lokalu, w których może być prowadzony dzienny dom opieki medycznej oraz personelu, jaki ma być w nim zatrudniany.

Z planach dotyczących uruchomienia całego projektu mowa jest o tym, że DDOM może być „wyodrębnioną strukturalnie częścią placówki podstawowej opieki zdrowotnej, kompleksu szpitalnego, poradni geriatrycznej lub odrębnym podmiotem leczniczym, posiadającym pełne zabezpieczenie do prowadzenia diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej osób niesamodzielnych, w szczególności osób starszych (powyżej 65 r.ż.).”

Po pierwsze, nie jest dla nas jasne, co owe „wyodrębnienie strukturalne” ma oznaczać? Po drugie, lista pomieszczeń, w które powinny być wyposażone dzienne domy opieki medycznej, jest bardzo długa. Naliczyliśmy ich co najmniej dziewięć.

Znajdują się na niej m.in. pomieszczenie do rehabilitacji leczniczej, łazienka z umywalką, prysznicem i krzesełkiem wraz z uchwytami (wskazana wanna z regulowaną wysokością) oraz wydzielonym pomieszczeniem na środki przeznaczone do pielęgnacji i higieny, dyżurka lekarska i pielęgniarska oraz gabinet pracy psychologa z pełnym wyposażeniem.

W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwszeństwo w konkursie będą miały placówki podstawowej opieki zdrowotnej. W tym kontekście należałoby zadać Ministerstwu Zdrowia pytanie: czy przeciętna przychodnia POZ jest w stanie te wszystkie pomieszczenia wygospodarować? 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.